Genialne seriale kryminalne – lista numer 1

Uwielbiam czytać kryminały, oglądać filmy kryminalne, ale również seriale kryminalne, by być w tej zagadce oraz ponurej atmosferze jeszcze dłużej.

Oglądam je nocami.

Postanowiłam więc stworzyć kilka list (tak, kilka, bo jedna byłaby przesadnie długa) z takimi skrótowymi opisami.

Poniższe propozycje są zatrważające, brutalne, mroczne, ale jednocześnie krajobrazowo niezwykle malownicze, w ogóle scenografia jest tu bardzo szczegółowa, z zajmującym drugim planem, bo poza naczelnym śledztwem jest masa innych wątków, wspaniałą muzyką, klimatycznymi zdjęciami, zagmatwaną fabułą, siecią kłamstw i tajemnic, trzymającą w napięciu intrygą, gęstą, wręcz duszną atmosferą, rozmaitymi postaciami oraz nagłymi zwroty akcji. I choć rozwiązania bywają sztampowe, to jednak nie ocierają się o absurd, ale akcja jest przeważnie tak prowadzona, że całość elektryzuje i koniec końców zaskakuje. No chce się to oglądać!

Listę zaprezentowałam od tego, który podobał mi się najbardziej, do tego, który podobał mi się trochę mniej, jednakże wszystkie są naprawdę genialne.

1.”Broadchurch”

Brytyjski serial kryminalny.

3 sezony. Łącznie 24 odcinki.

W nadmorskim miasteczku Broadchurch, tuż pod klifem, na plaży, zostaje znalezione ciało 11-letniego Danny’ego Latimera (Oskar McNamara) – prawdopodobnie sprawca chciał upozorować samobójstwo albo nieszczęśliwy wypadek, ale po wstępnych oględzinach policja uznała, że to morderstwo. Chłopiec był najlepszym przyjacielem Toma Millera (Adam Wilson), czyli syna detektyw sierżant Ellie (Olivia Colman), która wraz z wiecznie zniesmaczonym, zdeterminowanym i nikomu nie ufającym inspektorem Alecem Hardym (David Tennant) jest wytypowana do prowadzenia tej sprawy, która jest tym trudniejsza, że matka chłopca Beth (Jodie Whittaker) oraz ojciec Mark (Andrew Buchan) są jej dobrymi znajomymi. Ojciec zarzuca sobie, że w noc morderstwa zdradził żonę, jego współpracownik Nigel Carter (Joe Sims) staje się głównym podejrzanym, właściciel kiosku Jack Marshall (David Bradley) ma za sobą brudną przeszłość, wzbudzająca strach Susan Wright (Pauline Quirke) miesza w zeznaniach, a mąż sierżant Ellie – Joe (Matthew Gravelle) jest tak bardzo podobny do oskarżonego Nigela. W sprawę angażuje się miejscowa prasa z Maggie Radcliffe (Carolyn Pickles) na czele, duchowo rodzinę wspiera Wielebny Paul Coates (Arthur Darvill), a gdy zabójca w akcie rozpaczy przyznaje się do winy, w sądzie reprezentuje ich znakomita Jocelyn Kinght (Charlotte Rampling), zwłaszcza, że tuż przed rozpoczęciem procesu sprawca postanawia wszystkiemu zaprzeczyć, a na sali sądowej zasłonić się grobowym milczeniem.

W drugim sezonie Alec Hardy postanawia rozwiązać wciąż męczącą go, bo do teraz niewyjaśnioną i już umorzoną sprawę z Sandbrook, gdzie doszło do morderstwa nieletniej Pippy Gillespie (Hollie Burgess), którą zresztą sam wyłowił z rzeki i zaginięcia mającej sprawować nad nią wtedy opiekę Lisy Newbery (ElizaBennett). Szczególnie przygląda się Claire (Eve Myles) oraz Lee (James D’Arcy) Ashworth, którzy byli ich sąsiadami. Niepewność wzbudzają zasuszone kwiaty niebieskich dzwonków i skradziony naszyjnik.

W trzecim sezonie Ellie i Alec muszą dowieść kto dokonał brutalnego gwałtu na dojrzałej kobiecie Trish Witerman (Julie Hesmondhalh) w trakcie 50 urodzin jej koleżanki Cath Atwood (Sarah Parish). Kluczowe stają się tutaj popełnione, ale wcześniej nie zgłoszone analogiczne gwałty, skarpetki drużyny piłkarskiej, niebieska linka, szum wody i odór wódki, z kolei największe wątpliwości wzbudzają: koniecznie chcący wejść w posiadanie jej laptopa mąż Lan (Charlie Higson), z którym obecnie jest w separacji, bowiem w urodziny doszło między nimi do sprzeczki, znający się na komputerach jego dawny uczeń Leo Humprhies (Chris Mason), odwożący gości z imprezy taksówkarz Clive Lucas (Sebastian Armesto), będący ojczymem nastoletniego Michaela (Deon Le-Williams) – kumpla Toma, czyli syna Ellie, wspólnie z którym zostają zawieszeni w szkole za rozpowszechnianie pornografii, obsesyjnie zakochany w Trish pracodawca Ed Burnett (Lenny Henry), którego córka Katie (Georgina Campbell) również prowadzi owe dochodzenie oraz właściciel miejscowego warsztatu samochodowego, mąż solenizantki – Jim (Mark Bazeley), który tego feralnego dnia… przespał się z Trish.

2.”Kruk. Szepty słychać po zmroku”

Polski serial kryminalny.

1 sezon. 5 odcinków.

Ma być 2 sezon.

Inspektor łódzkiego wydziału kryminalnego Adam Kruk (młody – Bogdan Woźniak i Nicolas Przygoda, dorosły – Michał Żurawski) zostaje oddelegowany na Podlasie, do Białegostoku, gdzie doszło do porwania 11-letniego, niewidomego Rafała Morawskiego (Jan Szydłowski) – wnuka bardzo wpływowego biznesmena-kryminalisty Zygmunta (Jerzy Schejbal). Komendant jest sceptycznie ustosunkowany do tej sprawy, ponieważ wiąże się to dla niego z nieprzyjemnym powrotem w rodzinne strony, w których za zawziętymi, wręcz agresywnymi namowami kolegi z dzieciństwa Sławka (młody – Hubert Wiatrowski, dorosły – Cezary Łukasiewicz) musi wyrównać rachunki (może nawet bardziej pomścić, bowiem Sławek pełni tu rolę „mulo”, czyli niespokojnego ducha, który musi rozliczyć się ze sprawami doczesnymi; ewentualnie może być też obrazem stworzonym w zszarganej psychice Kruka, efektem traumy i wyrzutów sumienia) z dramatyczną przeszłością, a konkretnie ze zdarzeniami, jakie miały miejsce w przytułku prowadzonym przez bezwzględnego i cynicznego Krzysztofa Sadko (Henryk Niebudek), na którym także pragnie dokonać zemsty nauczyciel Szymon Wasiluk (Marcin Bosak); ale nie tylko na nim, bo i na samym Zygmuncie Morawskim, który wprawdzie sprawował nad nim opiekę i zadbał o jego wykształcenie, gdy ojciec chłopaka Bogdan (Piotr Dąbrowski) odsiedział za niego karę w więzieniu, jednakże w tym okresie krzywdził go tak strasznie, że teraz Szymon chce odpłacić złem za zło.

Morawski o porwanie oskarża wspólnika swoich ciemnych interesów – „Ruska” (Eugeniusz Malinowski) i nasyła na niego swoich ludzi z policjantem Markiem Kaponowem (Mariusz Jakus) na czele, którzy poddają go okrutnym torturom, za które potem ten weźmie odwet.

Policja w ogóle jest ukazana w okropnym świetle, zwłaszcza, że marionetką w rękach Morawskiego jest sam komendant Stanisław Tylenda (Andrzej Zaborski), który ze strachu przed poniesieniem konsekwencji za czyny z przeszłości robi dla niego więcej niż wszystko.

W tej produkcji jest dużo zabobonów, zaklęć, elementów pozaziemskich, fantastycznych, symbolicznych, jest też doskonała postać Szeptuchy (Danuta Kierklo), co znacznie wpływa na spotęgowanie aury niepokoju.

Jak tu ciemno!
Jak tu ciemno!
Mama, mama,
Posiedź ze mną!

Za firanką ktoś się chowa,
czarne skrzydła ma jak sowa.
Popatrz, popatrz, tam wysoko
świeci w mroku jego oko!
Czy on tutaj nie przyleci?
Czy on nie je małych dzieci?
Mama powiedz mu: „A kysz!”
Mama, śpisz?

Jak tu ciemno!
Jak tu ciemno!
Tata, tata,
Posiedź ze mną!

Tam za oknem wiatr się gniewa,
krzyczy, gwiżdże, szarpie drzewa.
A jak ścicha, zaraz słychać,
jak coś w rurze głośno wzdycha.
Czy to coś, co mieszka w rurze,
to jest małe? Albo duże?
Tata może to jest mysz?
Tata, śpisz?

Jak tu ciemno!
Jak tu ciemno!
Kto posiedzi
teraz ze mną?

Wiem! Pod kołdrę głowę schowam!
Będę dziuplę miał jak sowa,
będę norkę miał jak chomik,
będę miał swój własny domek!
Będę domek miał malutki
i cieplutki, i mięciutki…

Jak tu ciemno!
Jak tu fajnie!
Śpię…

(„Jak tu ciemno”, Danuta Wawiłow)

3. „Las”

Francuski serial kryminalny.

1 sezon. 6 odcinków.

Eve Mendel (Alexia Barlier) jest nauczycielką francuskiego w niedużej wiosce Montfaucon, gdzie w wieku 6 lat zjawiła się w tajemniczych okolicznościach i została przygarnięta przez lekarza Abrahama (Christian Crahay), który znalazł ją brudną oraz zakrwawioną na progu swojego domu; kobieta również nie pamięta własnej przeszłości – nie wie, co ją spotkało ani skąd pochodzi. Pewnej nocy otrzymuje dziwny, wręcz porażający telefon od 16-letniej uczennicy Jennifer Lenoir (Isis Guillaume), który wskazuje na to, że właśnie przed kimś ucieka. W tle słychać szelest liści – kilka dni później w Lesie Ardeńskim zostaje znalezione jej ciało. Śledztwo prowadzą: lokalna policjantka Virginie Musso (Suzanne Clément) oraz nowo przybyły, samotnie wychowujący córkę komisarz Gaspard Decker (Samuel Labarthe). Niestety bardzo szybko za zaginione uznaje się kolejne licealistki – w tym Mayę (Martha Canga Antonio) – córkę Virginii. W toku postępowania pojawia się postać już dawno uznanego za zmarłego, mieszkającego w dziczy Manoy (Gaëtan Lejeune), dużo starszego mężczyzny, skrywającego pod pseudonimem „Henry V”, z którym Jennifer miała romans oraz niosący pomoc Biały Wilk. Wśród społeczeństwa wzrasta panika, zwłaszcza, że historia zostaje połączona z tym, co wydarzyło się tutaj w przeszłości.

4.”Rojst”

Polski retro serial kryminalny.

1 sezon. 5 odcinków.

Ma być 2 sezon.

Lata 80.XX wieku. Małe miasteczko na południowym zachodzie Polski. W lesie, na usytuowanym na obrzeżach osiedlu Gronty zostaje odnalezione ciało zamordowanej prostytutki Lidii (Marta Goc), co pewnie zostałoby przemilczane, ale obok niej są też zwłoki lokalnego działacza komunistycznego, przewodniczącego wojewódzkiego ZSMP Grochowiaka (Robert Czechowski) – ktoś poderżnął im gardła ostrym narzędziem, co potem obraca się przeciwko pięściarzowi, obecnie rzeźnikowi Józefowi Haśnikowi (Marek Dyjak), ale początkowo do morderstwa przyznaje się konkubent prostytutki Woźniak (Kamil Przystał), a ponieważ opinia publiczna się niecierpliwi, to prokurator rejonowy (Ireneusz Czop) kontaktuje się z pracującymi w „Kurierze Wieczornym” dziennikarzami, którzy mają szybko puścić w obieg z góry ustaloną wersję; Grochowiak był powszechnie lubiany i szanowany, zatem muszą to być same pozytywy.

Wezwani na miejsce zbrodni dziennikarze to wielkimi krokami zbliżający się do emerytury i chcący wyjechać do Berlina Zachodniego (w poszukiwaniu tajemniczej Elsy Koepke), bardzo rozsądny oraz doświadczony Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) i jego nowy, dużo młodszy kolega: ambitny, ale zbyt narwany Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), który przybył tutaj z Krakowa wraz z ciężarną żoną Teresą (Zofia Wichłacz), gdyż pragnął wyrwać się spod wpływów i znajomości ojca (Wojciech Machnicki) – wysoko postawionego działacza partyjnego. Mężczyzna, po wstępnym zapoznaniu się ze sprawą, nie może przeboleć, że został ujęty prawdopodobnie niewinny człowiek, więc zaczyna drążyć, a to stanowczo nie podoba się władzom i społeczności. Przed podobnym dylematem staje Wanycz, dlatego też każdy na swój własny sposób rozpoczyna prywatne śledztwo.

Te wątpliwości podzielają również żona denata Helena (Magdalena Walach), patolog Maryjański (Tomasz Schimscheiner) oraz lekarz z zakładu psychiatrycznego (Andrzej Kłak).

W tym samym czasie dochodzi tu także do samobójstwa nastolatków (skoczyli z dachu wieżowca) – tą, co skoczyła jest Justyna Drewicz (Nel Kaczmarek) – córka Magdy (Gabriela Muskała) i opozycjonisty Kazimierza (Michał Kaleta), będącego już teraz byłym przyjacielem Wanycza (doniósł na niego, ponieważ chciał, by ten za działalność wywrotową otrzymał niższy wyrok), a jej towarzysz to Karol Wroński (Jan Cięciara), czyli piszący wiersze wrażliwy buntownik, którego po śmierci matki samotnie wychowywał ojciec (Artur Steranko).

5.”Capitani”

Luksemburski serial kryminalny.

1 sezon. 12 odcinków.

W luksemburskiej wiosce Manscheid przyjezdny (przez co nie znający lokalnych powiązań i sekretów, do tego swoją gburowatością zrażający do siebie obywateli) inspektor policji sądowej Luc Capitani (Luc Schiltz), towarzysząca mu młodziutka, ambitna funkcjonariuszka Elsa Ley (Sophie Mousel) oraz ciut nierozgarnięty i mający zbyt długi język Joe Mores (Joe Dennenwald) zostają przydzieleni do sprawy 15-letnich bliźniaczek Jenny i Tanji Engel (Jil Devresse) – ciało jednej z nich odkryto w lesie nieopodal wojskowego poligonu (wszystko wskazuje na to, że przedawkowała narkotyki i spadła z dość sporej wysokości), gdzie jednym z żołnierzy jest narzeczony Elsy – Steve (Konstantin Rommelfangen), a druga zniknęła. Samobójstwo ojca Micka (Jules Werner), niedopowiedzenia matki Tessy (Claude De Demo), romanse uwikłanego w politykę ojczyma Roba Berensa (Raoul Schlechter), wykrzykujący alarmujące hasła opóźniony umysłowo mężczyzna Usch Trierweiler (Luc Feit) i babeczki z niebieskimi pastylkami komplikują dochodzenie. Co więcej, śledczy zatrzymuje się w hotelu, którego właścicielką okazuje się długo przez niego poszukiwana Carla Pereira (Brigitte Urhausen), z którą łączy go straszliwa, ważąca na losach dalszej ścieżki zawodowej tajemnica.

*wszystkie ilustracje pochodzą ze strony https://www.filmweb.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Film. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *