Prorocze czy nie? Jak to jest z tymi snami…

Tam doliny są bezdenne,
Tam urwiska są kamienne,
Tam są głazy fantastyczne –
Letargiczne – magnetyczne –
I otchłanie – i pieczary –
I olbrzymich lądów jary –
Niepojętych kształtów mary –
Wiekuistych mgieł opary.
Niebotyczne dzikie góry
I bezbrzeżnych mórz lazury,
Mórz, co dyszą bez wytchnienia
Pod błękitem z krwi płomienia.
I jeziora nieskończone,
W martwą wodę skrysztalone,
W martwą wodę lodowatą,
Śnieżnych lilij strojne szatą.

U tych jezior nieskończonych,
W martwą wodę skrysztalonych,
W martwą wodę lodowatą,
Śnieżnych lilij strojnych szatą –
U tych gór – i u tych rzek,
Które szumią z wieku w wiek –
U tych borów – u tych błót,
Gdzie jaszczurek żyje ród –
U tych mrocznych kałuż brzegu,
Przeraźliwych wiedźm noclegu,
I w wszetecznej każdej plamie,
I w rozpacznej każdej jamie,
Gdy tu błądzisz, wszędzie ci
Zapomniana, nikła lśni
Jakaś mara przeszłych dni,
Zaczajone błędne twarze,
Gdy wędrowiec się ukarze,
Nagle jawią się jak cienie,
Dreszcz w nim budzą i westchnienie.
Drogie widma w białych szatach,
Niecielesne w obu światach –
I na ziemi – i na niebie –
Schodzą – niby mgła – do ciebie.

Bowiem sercom bolejącym
Kraj ten światem jest kojącym;
Tym, co męką dyszą bladą,
Kraj ten jest – jak Eldorado.
Bo wędrowiec, co tu zboczy,
Przez zamknięte widzi oczy,
Przed otwartą zaś źrenicą
Świat ten – wieczną tajemnicą.
Tak chce Pan, co zakaz święty,
Dał powiece nie zamkniętej.
Duch, co błądzi ziemią tą,
Przez zaćmione patrzy szkło.

(Edgar Alan Poe, „Kraina snu” – fragment)
.

Sen – nienamacalna rzeczywistość, do której wstępuje się podczas zniesienia świadomości. Inny świat. Kraina „tam”. Indywidualny obszar dostępny wyłącznie dla śniącego. Stan bezruchu, który mimo wszystko nie wyklucza gestykulacji i… mówienia (co za wstyd: powiedz coś głupiego człowieku, choć żeś nieświadomy, to cię wyśmieją). Dwie fazy (NREM – o wolnych ruchach gałek ocznych, REM – o szybkich ruchach gałek ocznych). Cztery stadia. Zespolenie pamięci. Oszczędzanie energii. Niezbędnik życia. Fragment naszego istnienia. Sny są kolorowe, ale ponoć są osoby, które śnią na czarno-biało (dotyczy to tych, którzy oglądają czarno-białą telewizję). Każdy śni, jednak nie każdy swoje sny pamięta.

Rodzaje snów:

Symboliczne – jedne z najbardziej wartościowych, bo przedstawiają obecny stan psychiki, sytuacji życiowej, z naciskiem na te sfery, gdzie coś jest nie tak. Tu naczelną rolę odgrywają konkretne przedmioty, kwiaty, zjawiska, zwierzęta, osoby: ich kształt, barwa i najważniejsze – nasz nastrój po przebudzeniu, nasze podejście do danej rzeczy, to jak ją pojmujemy, czym dla nas jest (symbole indywidualne, choć istnieją także symbole ogólne – wspólne dla wszystkich osób).

Odwrotne – ukazują przyszłość, która zrealizuje się zupełnie na odwrót, na przykład: komuś śni się, że oblał egzamin, a tak naprawdę go zda.

Erotyczne – chyba za wiele nie trzeba wyjaśniać. Występują tu elementy związane z seksualnością człowieka. Ukazują aktualne potrzeby ciała, ale też odtwarzają to, co się u nas mogło wydarzyć – porządkują doznania (jeśli ktoś prowadzi bogate życie seksualne lub miała u niego miejsce jakaś przygoda, chwila erotyczna), również mogą być zapowiedzią przyszłych zdarzeń bądź niosą treści nieerotyczne (głęboki pocałunek – pragnienie bliskości).

Odreagowujące – to taka forma odreagowania ostatnich zdarzeń.

Fizyczne – powstają na skutek aktualnych potrzeb ciała śniącego albo oddziaływania na nie czynników zewnętrznych, choćby: w śnie chce nam się sikać, więc usilnie szukamy toalety, a jak już nam się uda (co zwykle jest trudne), to nie możemy się załatwić – po wstaniu okazuje się, że musimy szybko skorzystać z toalety.

Prorocze – praktycznie w sposób dosłowny przedstawiają przyszłość, jaka nas czeka.

Świadome (LD) – to sny, w których zdajemy sobie sprawę, że śnimy, więc możemy kierować rozgrywającą się akcją. Mamy wpływ na to, co się w nich wydarzy, to my sterujemy akcją, a nie nasza świadomość.

Charakter snów:

Fantastyczne, Surrealistyczne – mają charakter paradoksalny, dzieją się tam rzeczy niemożliwe, jest zaburzona logika czasu, wydarzeń, przestrzeni (na przykład można latać).

Realistyczne – to sny nadzwyczaj sugestywne, takie, w których wydaje się, że sytuacja faktycznie ma teraz miejsce w naszym realnym życiu.

Koszmary senne – ciężkie, wzbudzające lęk sny, przedstawiające jakieś zagrożenia: spadanie, topienie, niemożność ucieczki przed czymś niebezpiecznym, pożar, wojna, śmierć bliskiej osoby, oblanie egzaminu, zwolnienie z pracy, morderstwo, samobójstwo.

Formy snów:

Emocjonujące – to te, które wywarły na śniącym ogromne wrażenie po przebudzeniu, te, które „odczuwa” się przez bardzo długi czas, nawet latami. Szczegółowo pamięta się moment, który wywołał konkretną emocję, i gdy się go przypomina, to to uczucie powraca.

Niedokończone -w którymś momencie akcja snu ulega przerwaniu, zaś człowiek po przebudzeniu czuje niedosyt, gdyż chciałaby dalej śnić, by poznać zakończenie. Rozwijająca się akcja zapowiada coś przyjemnego lub nie, jednak nigdy do tego nie dochodzi.

Powtarzające się – co jakiś czas się powtarzają: albo w niezmienionej formie, albo tylko konkretny fragment. To bardzo istotna forma snu, ponieważ zwraca uwagę na kwestię, której powinniśmy się przyjrzeć (podświadomość zachowuje się jak nauczyciel: powtarza to, co ważne, często aż do uzyskania reakcji w życiu rzeczywistym).

To, co ze snami związane:

Marzenia senne –seria obrazów, dźwięków, zapachów, smaków, które pojawiają się podczas snu i przypominają coś w rodzaju halucynacji. Mówi się, iż odzwierciedlają pragnienia, tłumione emocje.

Paraliż przysenny – stan, w którym dochodzi do porażenia mięśni przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. Osoba, która tego doświadcza nie jest w stanie wykonać żadnego ruchu, nie może mówić ani otworzyć oczu. Towarzyszą mu halucynacje: wzrokowe oraz słuchowe, również uczucie przygniecenia klatki piersiowej, przyspieszony rytm serca i ogromny strach.

Sny to takie odbicie rzeczywistości, ale rzeczy nieuświadomionych. Wiedzą wiele o człowieku; pomagają dostrzec to, co w nim ukryte, o czym rozmyśla, marzy, czego się boi, co się u niego wydarzyło lub wydarzy (to kwestia szczególnie problematyczna, wzbudzająca wątpliwości). Sny pomijają utarte schematy, przekraczają granice, przez co są bardziej twórcze. Pomagają rozwiązać problemy, może nawet podsuwają jakieś pomysły, ukazują konsekwencje czynów. Wskazują nad czym trzeba się pochylić, chcą coś zasygnalizować lub przypomnieć. Dodatkowo świadczą o głębokiej intuicji, może jakimś przeczuciu.

Myślę, że sny należy przemyśleć, przyglądać się im, gdyż to nie jest przypadkowy zlepek obrazów, lecz wypływa z nas samych – te treści na pewno coś znaczą, więc dobrze zastanowić się o co w nich chodzi. Naturalnie nie można popaść w paranoję, przylepiając sobie łatkę Nostradamusa, usilnie wierząc, że się wydarzy, musi, koniec, kropka, niech się stanie, nieuniknione, bo było we śnie. Osobiście wierzę w coś takiego jak sny prorocze, pewnie dlatego, że mogę mnożyć przykłady, gdy mi się wyśniło. Nie lubię swoich snów, bo najczęściej są przykre, niemiłe, straszne, trudne, pełne symboliki. Za dużo myślę, za dużo.

Bo jak śnią mi się zęby, to zawsze umiera ktoś bliski…

*przy tworzeniu tego wpisu wykorzystałam informacje zawarte na stronach: sny.cba oraz mocsnu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Życie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *