Kultowe programy, teleturnieje oraz seriale lat 90-tych

Odkąd tylko sięgam pamięcią nie przepadałam za oglądaniem telewizji – wolałam poświęcić ten czas na coś zupełnie innego: czytanie, pisanie, rysowanie, kolorowanie, wyklejanie, szycie, komponowanie bukietów (najlepiej z polnych kwiatów lub jesiennych liści i jarzębiny), grę karcianą, planszową lub podwórkową, zabawę, spacer, rozmowę. Tak mi zostało do dnia dzisiejszego i nie sądzę, by kiedykolwiek rzecz uległa zmianie. Oczywiście to nie oznacza, że nigdy w życiu nie zasiadałam i nie zasiadam przed szklanym ekranem, bo jako dziecko skwapliwie oczekiwałam na Dobranockę, do 12 roku życia namiętnie śledziłam „Zbuntowanego anioła”, „Marię Isabelę”, „Cristinę”, „Dziki księżyc” oraz „Rosalindę” (ale tłumaczę to po prostu okresem, kiedy młode dziewczę roznamiętnia się niemożebnymi historiami miłosnymi, nie rejestrując po drodze ile razy ukochana została zdradzona i ile razy nawinie wybaczała, bo koniec końców byli razem, a on w akcie przeprosin wymyślał takie cudowności; chyba chodziło o jakieś pragnienie by tak było, bo przecież nierzadko mówiłam coś w stylu: „ja bym mu nie wybaczyła”), a teraz podpatruję losy bohaterów… „M jak miłość” – niestety w jakiś sposób ZAANGAŻOWAŁAM SIĘ w ten serial (wielkie dzięki Mamo, że 17 lat temu mi go pokazałaś; i my Mój Boże jeszcze to tak na serio komentujemy, przeżywamy) i jeszcze absurdalnie irytuję, że Olek zdradził Magdę (po cichu kibicując związku z Andrzejem), Artur Marysię, że Tomek jest z Asią, a nie Agnieszką, że po co Teresa wróciła i takie tam bzdury, ale ratuję się świadomością, że po pierwsze po ludzku odmóżdżam się jedynie 2 razy w tygodniu po 45 minut, a po drugie wiem, że jakby ktoś wyniósł mi z domu telewizor, to mogłabym z tego spokojnie zrezygnować (mogę też bez paniki, jeśli akurat w trakcie emisji pojawia się bardziej porywająca opcja). Po prostu chodzi o fakt, że jest to dla mnie najmniej ekscytująca forma spędzania czasu; dokładniej mam na myśli o siedzenie przed telewizorem i tępe lub chorobliwe przerzucanie kanałów, bo zamierzone filmy oglądam chętnie, ale najczęściej w kinie bądź wyszukane w otchłaniach Internetu.

Jednak są takie programy, teleturnieje i seriale, które kojarzą mi się z dzieciństwem i choć niekoniecznie systematycznie albo w ogóle je podpatrywałam, to o istnieniu pamiętam, gdyż się zetknęłam, choćby przypadkiem, przelotem, jak ktoś oglądał, więc ze specyficznym rozrzewnieniem wspominam; może dlatego, że cofa mnie to do lat pięknej beztroski, może gdzieś odświeża obraz tłoczenia całej rodziny na kanapie, przypomina o nieświadomości brutalnego Losu (bo, że bywa podły wiedziałam, ale że ta podłość nie ma końca to już raczej nie)?

Zatem zaczynam:

PROGRAMY:

Pan Tik-Tak

czyli Pan Tik-Tak (potem Krzyś Tik-Tak), Ciotka Klotka (Ciotka Klotka, patrzcie dzieci, Na kokardach w górę leci, Na kokardach, na błyszczących, Z walizkami mknie pod słońce, Przeleciała nad ulicą, I zamiotła dach spódnicą…), zespół Fasolki, Pan Fasola (w tej roli Krzysztof Tyniec), Profesor Ciekawski i kukiełki: Zając Poziomka i jego towarzyszka Rozamunda – wszyscy to znali, oglądali i nucili:

Która godzina? – pyta rodzina –
jak kraj jest wielki wszerz i wzdłuż,
Wszyscy gotowi? Można zaczynać?
Zatem otwieram nasz program już.
Tik tak tik tak tik tak tik tak

Ja jestem Pan Tik-Tak,
Ten zegar to mój znak.
Tak tak tak to Pan Tik-Tak,
Zegar to jego znak.
Tak tak tak to Pan Tik-Tak,
Zegar to jego znak.
Tik tak tik tak tik tak
Tik tak!

  źródło: https://www.google.pl/search?q=pan+tik+tak&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiztIfj3rLUAhWC7xQKHVtpCTEQ_AUIBigB&biw=1366&bih=677#imgrc=dqbkLaFm5w3V4M:

Mama i Ja

Prowadzony przez Panią Agnieszkę, pluszowego Misia i szmacianą lalkę Margolcię: śpiewali piosenki, uczyli rysować (najbardziej fascynowało mnie tu rozcieranie suchych pasteli), lepić z plasteliny, wykonywać ozdoby, recytowali wierszyki, wyliczanki, zadawali zagadki, opowiadali bajki, felietony oraz różne ciekawostki ze świata ludzi i zwierząt – uwielbiałam ten program.

źródło: https://i.ytimg.com/vi/gtmVUTGKvQw/hqdefault.jpg

Domowe przedszkole

4 przedszkolanki zapoznawały dzieciaki przed telewizorami, czyli te, które nie chodziły do przedszkola, z typową dla tego etapu wiedzą, czytały książki, zachęcały do wspólnej zabawy, śpiewu, gimnastyki i zdrowego jedzenia.

Melodię pamiętam do dnia dzisiejszego…

Gdzie jest słońce kiedy śpi
czy wilk zawsze bywa zły.
Dokąd tupta nocą jeż 
możesz wiedzieć jeśli chcesz.

Domowe przedszkole wszystkie dzieci kocha.
I chce byśmy także kochali je trochę.
Domowe przedszkole czy słońce czy deszcz.
Przyjść może do ciebie jeśli tylko chcesz.
Przyjść może do ciebie jeśli tylko chcesz.

źródło: http://s.tvp.pl/images/b/4/9/uid_b494fe42228f981cfbce21c5cd66bb491346751049214_width_633_play_0_pos_3_gs_0.jpg

A Krasnala Hałabałę, który zgłębiał tajniki różnych miejsc i panujących tam zwyczajów chyba każdy zachował w pamięci?

źródło: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQZoBMjdKIzCzfxadt0a3-aZpxvCTC2hNFKUS9HCgxWdrrU9Sqz

Ciuchcia

Klasyk z Profesorem Ciekawskim, Kulfonem, żabą Moniką, Panią Kredką i Rebusiem, gdzie rozwiązywano łamigłówki, rozwijano wyobraźnię w „Myśl-wymyśl”, udzielano rad w „Kłopotkach”, wystawiano teatrzyki, puszczano fragmenty filmów w „Kulfoniastym klubie filmowym”, odwiedzano intrygujące zakątki w „Ciuchciopodróżach”.

źródło: http://retro.pewex.pl//uimages/services/pewex/i18n/pl_PL/201401/1389784793_by_DaaBuu_500.jpg

Każdy zna Kulfona i Monikę – każdy. I ich powitanie: cześć czołem, kluski z rosołem!

źródło: http://3.bp.blogspot.com/-j2-s1DK6X7s/UYPTRTRFC5I/AAAAAAAAALU/ZWwKU1zH8P0/s1600/kulfon-480_1253265074_L.jpg

Ulica Sezamkowa

To program, w którym połączono edukację z rozrywką, czyli taka nauka przez zabawę, ze sporą dawką fajnego humoru, kukiełek, animacji, ludzkich postaci i uwielbianych przez wszystkich, stworzonych przez Jimiego Hersona, muppetów, a więc pamiętnego, zakochanego w Śwince PiggyKermita, który pełni tu rolę reportera, potrafiącego jeździć na rolkach, jednokołowym rowerze, śpiewać, tańczyć, rysować, układać wiersze – Wielkiego Ptaka, zielonego, futrzastego, wiecznie zrzędzącego, mieszkającego w śmietniku – niechlujnego Oskara, wszędobylskiego, niebieskiego Grovera, prześladującego Pana Johnsona, żarłocznego Ciasteczkowego Potwora o rozbieganych oczach, kłopotliwego Erniego i kontrastującego z nim ułożonego Berta, natrętnie liczącego Liczyhrabię, neurotycznego Tośka, przystrojoną w spinki, żółciutką Zoe, młodziutkiego czerwonego Elmo, aspirującą do pracy w telewizji, różową Pysię, niezbyt rozgarniętego Herloka Szemloka, któremu zdarzyło się szukać kanapki z kurczakiem, jaką w istocie sam zjadł czy śpiewającą piosenki country Rodeo Rosie.

 źródło: http://kulturaonline.pl/resources/pictures/2016/11/10/64580/large/Ulica_Sezamkowa.jpg

Papierowy teatrzyk

To cykl przedstawień dla dzieci, gdzie popularne baśnie były odgrywane przy pomocy żółtych oraz zielonych rękawiczek, posługujących się, wykonanymi różnymi technikami, papierowymi kukiełkami i rekwizytami.

źródło: http://s.tvp.pl/images/8/d/f/uid_8df167dd1dafe3dd1d6ff71d7627911d1422210792890_width__height_350_play_0_pos_0_gs_0.jpg

Gimnastyka buzi i języka

Radosław Pazura z Ewą, Jasiem, Pauli i Jackiem, wyposażony w magiczną walizkęproponował i zachęcał do wykonywania ciekawych ćwiczeń logopedycznych: naśladowanie dźwięków, mowy zwierząt, powtarzanie i przyswajanie rymowanek, które zawierały istotne informacje, wymawianie głosek przed lusterkiem, w celu obserwowania prawidłowego ułożenia języka, ćwiczenia wyraźnego szybkiego oraz wolnego wysławiania, akcentowania poszczególnych samogłosek na końcu wyrazów w trakcie śpiewania – świetne to było!

Nawet do dnia dzisiejszego potrafię sobie wyśpiewać tytuł xD

źródło: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQWNb1HJ9-vWkqJoplwMiLdwzR893wnq46ov-O2Aw8HoXy6tzleRzaEXg

5-10-15

Adresowany oraz poruszający kluczowe kwestie dla dzieci i młodzieży w wieku 5, 10 i 15 lat – występowało w nim wiele znanych dzisiaj w mediach osób, na przykład Piotr Kraśko, Marcin Tyszka czy Maria Niklińska. Program składał się z określonych bloków tematycznych, jak choćby: „Czarodziejska lampa”, „Nutki z gwiazdą”, „Szkolna lista przebojów”, „Czy wygra wydra”, „Ekokłopoty”.

Że co, że jak no właśnie, 5-10-15, zaraz się zacznie, zaraz się zacznie. Koty za płoty, kto nie ma ochoty, już nie czekamy, już zaczynamy. 

źródło:  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQge7wTMb_OnQO8XkdB_1H3UVK5Rce0vlBpcGzNVzYQekylDrod

No i tutaj niezapomniany Pan Yapa (kojarzony również z reklamą czekolady Terravita, programem „Beczka śmiechu” i postacią Konstantego Pliszki z „Na dobre i na złe”).

źródło: http://m.wm.pl/2015/01/orig/japa-fot-w-glinka-227793.jpg

Bractwo Przygody i Zabawy

Tutaj, w różnych miejscach (zamki, lasy, miasta), pod przewodnictwem mężczyzny ubranego w habit, rywalizowały ze sobą dwie drużyny złożone z dzieciaków, które, by zdobyć złote dukaty, musiały wykonywać określone zadania.

źródło: https://i.ytimg.com/vi/7vYqUMZuPZY/hqdefault.jpg

Zulu-Gula

Miał charakter satyryczny: ubrany w czerwoną marynarkę, żółty beret i cudaczny kolczyk przybysz (Tadeusz Ross) z wyimaginowanego, egzotycznego kraju Zulu Gula obserwował Polską rzeczywistość i prześmiewczo komentował dostrzeżone absurdy.

źródło: http://i.wp.pl/a/f/jpeg/29271/zulu.jpeg

Polskie zoo

Program satyryczny autorstwa Marcina Wolskiego, w którym kukiełki zwierząt reprezentowały określonych polityków, choćby Józef Oleksy – dinozaur, Waldemar Pawlak – byk, Janusz Korwin-Mikke – mucha, Aleksander Kwaśniewski – dzik, Maciej Giertych – nosorożec. Nieodłącznie, przy lwim tronie (Lwem był Lech Wałęsa), parodiując rozmaitych polityków, stali: Andrzej Zaorski oraz Jerzy Kryszak.

źródło: http://img.youtube.com/vi/_Ad4vpq3RKE/0.jpg

Ziarno

Program katolicki emitowany do dnia dzisiejszego, którego celem jest ewangelizacja dzieci oraz promocja zespołów śpiewających religijne utwory (m.in słynnej Arki Nowego).

źródło: http://bangla.babyonline.pl/foto/prod//0004/d/559_01_3384.jpg

Małe Wiadomości DD

Czyli nic innego jak krótkie wiadomości dla dzieci prowadzone przez dzieci oraz sympatycznego stworka o imieniu DD Reporter.

źródło: https://i.ytimg.com/vi/rrnsVzy-qjQ/hqdefault.jpg

Teleranek

Zaspany kogut biegnący na urwanie głowy, by punktualnie o 9.00, w niedzielę, wskoczyć na płot i zapiać to niezapomniana czołówka. Sam program był mieszaniną rozrywki oraz nauki: trochę reportaży, porad, piosenek, kilka propozycji książkowych, filmowych, bajkowych, także „Zrób to sam” Adama Słodowego, czyli jak z łatwo dostępnych rzeczy samodzielnie wykonać przedmiot użytku codziennego lub zabawkę i moja ulubiona „Niewidzialna ręka” Macieja Zimińskiego, a więc anonimowe, bezinteresowne udzielanie pomocy przypieczętowane znakiem odbitej dłoni.

źródło: http://gfx.archiwum.radiozet.pl/var/radiozetv3/storage/images/rozrywka/o-tym-sie-mowi/teleranek-wraca-do-tvp1.-kiedy-pierwszy-program-video-00018738/975880-2-pol-PL/Teleranek-wraca-do-telewizji.-Juz-6-marca-pierwszy-odcinek.png

Rower Błażeja

Prowadzony przesz młodych, wtedy chyba zbyt liberalnych dziennikarzy program dla młodzieży emitowany w godzinach popołudniowych, w którym z zaproszonymi gośćmi rozmawiano na wszelakie tematy, odpowiadano na pytania internautów i słuchano występów zespołów muzycznych.

źródło: https://v.wpimg.pl/NjM2OTk2Jx1iU2AyRFg-DyodfGBfCn9FPVM_bF4CYAA9Vyg=/

Rower zastąpił wcześniej emitowany program Luz.

źródło: https://www.wykop.pl/cdn/c3397993/link_KibmNujU9HslzQuSxnlHJMJbacUpWrAL,w300h223.jpg

Twój problem, nasza głowa

Początkowo emitowany od poniedziałku do piątku, później już tylko w weekendy. Dyskutowano o rozmaitościach, rozwiązywano problemy, zapraszano słynne osoby (wokalistów, sportowców), odpowiadano na wysłane listy, prezentowano nowinki techniczne, filmowe i muzyczne, można było również zatelefonować, witając się okrzykiem: IHAHA!

Prowadzony przez Agnieszkę Wróblewską, Sławka Sochackiego oraz Rafała Gołąbowskiego.

źródło: https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_zKeVFCp8E8HwZREQPKKxCfY1hTRaeiq1,w400.jpg

Przybysze z Matplanety

Sigma (ten dzielniejszy), Pi (bardziej tchórzliwy) i wydający polecenia Monitor zapoznawali z podstawami matematyki.

I ta psychodeliczna melodyjka…

źródło: http://kornfanhead.blog.onet.pl/wp-content/blogs.dir/467182/files/blog_ml_601125_1104121_tr_22.jpg

Śmiechu warte

Sklejka amatorskich nagrań wideo z zabawnymi, nawet kompromitującymi zdarzeniami z udziałem ludzi i zwierząt.

Przeważnie wygrywały te najmniej śmieszne, a najbardziej żenujące xD

źródło: http://d.wpimg.pl/912500457-1779848675/smiechu-warte-lata-90.jpg

Maraton uśmiechu

Na specjalnie przeznaczonym podeście uczestnicy opowiadali serię dowcipów, które oceniali zgromadzeni na sali widzowie.

Pamiętam, że tymi, które zwykle bawiły mnie były te opowiedziane przez grającego na kontrabasie Miszę Hairulina.

źródło: http://img.cda.pl/vid/oryginalne/14224447071644-51.jpg

30 ton – lista, lista przebojów

Program muzyczno-informacyjny, który w oparciu o sprzedaż albumów i popularność utworów w stacjach radiowych, koncentrował się na zestawieniu 30 najlepszych teledysków danego tygodnia.

Zawsze goszczono również osobę znaną z branży muzycznej, przeprowadzano wywiad z artystą, którego przebój znalazł się na liście, organizowano konkursy oraz informowano o najbliższych koncertach.

źródło:http://zwyklezycie.pl/wp-content/uploads/2015/03/11056845_10206511006078320_1617610967_n.jpg

Muzyczna Jedynka

Program muzyczny, w którym w „Gorącej 10” pokazywano skróty popularnych teledysków, przeprowadzano wywiady oraz losowano nagrody.

źródło: https://aletenczaszapierdala.files.wordpress.com/2012/01/jedynka.jpg

Gospodarzem był Artur Orzech.

źródło: https://i.ytimg.com/vi/6Gj-_AAQkzc/hqdefault.jpg

Od Przedszkola do Opola

Coś pomiędzy konkursem muzycznym dla dzieci a talk show prowadzonym przez Michała Juszczakiewicza. Bardzo wesoły, czasem wzruszający program, którego atutem (poza wyławianiem małych-wielkich talentów) było to, że wszystkie biorące w nim udział dzieciaki otrzymywały jednakowe prezenty, dzięki czemu nie rodziła się między nimi niezdrowa rywalizacja.

źródło: https://ocdn.eu/images/pulscms/NzY7MDMsMmU0LDAsMSwx/2ad29101efecc36a8aa4eacde0c7e2bc.jpg

A o tym kto ostatecznie wygra decydował słynny, działający na zasadzie wiary i wyobraźni: Oklaskomierz xD

źródło: http://zrytabaniastanleya.pl/wp-content/uploads/2017/02/hqdefault1.jpg

Mini Playback Show

Dzieci były stylizowane na swoich ulubionych piosenkarzy i z playbacku wykonywały ich utwory.

Prowadzącą była Sandra Walter.

źródło: http://www.telemagazyn.pl/artykuly/kultowe-programy-tvn-pamietacie-je-galeria-32068.html

Szansa na sukces

W tym programie amatorzy, po wysłuchaniu fragmentu piosenki (słynne pytanie: taśma profesjonalna czy z linią melodyczną?), w formie karaoke, wykonywali wylosowane (zrzucanie wielkiej kostki z numerkiem poprzez szarpnięcie wstążki, pociągnięcie łańcuszka zwisającego ze szklanej rurki, a w wersji świątecznej: tłuczenie niedużym młoteczkiem bombek) przez Wojciecha Manna piosenki zaproszonego w danym odcinku artysty bądź zespołu, potem  tamci dokonywali wyboru zwycięzcy oraz osób, które zostały wyróżnione. Na zakończenie wygrany wykonywał utwór z piosenkarzem lub piosenkarką.

źródło: http://s.tvp.pl/images/7/5/0/uid_7503b112c8c275952067ea8fcf26502e1225996039260_width_633_play_0_pos_3_gs_0.jpg

źródło: http://s.tvp.pl/images/0/a/2/uid_0a2208d33e2e50cae8e7335b279d1fa81260778693420_width_633_play_0_pos_3_gs_0.jpg

Randka w ciemno

Mężczyzna lub kobieta spośród 3 skrytych za parawanem kandydatów, na podstawie zadawanych pytań, typował/-a swojego wybranka, z którym po wylosowaniu jednej z dwóch kopert odbywa/-ła podróż krajową lub zagraniczną. Pod koniec programu prezentowano krótki filmik z wycieczki pary z poprzedniego odcinka.

Najpierw prowadzącym był Jacek Kawalec, później Tomasz Kammel.

źródło: http://e5.pudelek.pl/36fdc27411a3efac33bca7aecc9c3f267d6f75b4.jp

Na każdy temat

Łamiące wszelkie tabu talk show, w którym najpierw Andrzej Woyciechowski, potem Mariusz Szczygieł poruszali odważne tematy i zadawali swoim gościom kłopotliwe pytania.

źródło: https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/E3OktkpTURBXy9kZWI2MmZmZDcxMmJiOWRmYjQ3NTliMTMxMzgyNDcxMC5qcGeSlQMAHc0FzM0DQpMFzQMgzQ

Bezludna Wyspa

Nina Terentiew zapraszała aktorów, piosenkarzy, sportowców, prezenterów telewizyjnych, by porozmawiać z nimi na tematy związane z ich życiem osobistym (dzieciństwo, uczucia) i zawodowym. Na zakończenie zawsze była muzyczna niespodzianka.

  źródło: http://s.tvp.pl/images/1/7/f/uid_17f8e02ae5e7e120ec766ad1d231b8621346853099929_width_633_play_0_pos_3_gs_0.jpeg

Nie do wiary

Magazyn prowadzony przez Macieja Trojanowskiego, rozprawiający o niewyjaśnionych sprawach, zjawiskach nadprzyrodzonych i proroctwach dotyczących przyszłości – bardziej od tych wszystkich historii przerażał mnie sam prezenter: ten jego szaleńczy wzrok i zastraszający ton xD

źródło: http://cdn.natemat.pl/cc60d8a8dd8f639ee9e0f10ff9b50ef5,640,0,0,0.jpg  

TELETURNIEJE:  

Idź na całość

Bardzo wzięty teleturniej, w którym Zygmunt Chajzer wybierał z widowni przeważnie najbardziej wyróżniające się strojem osoby, by wzięły udział w wielorakich grach, które ostatecznie sprowadzały się do dokonywania wyborów: czy pozostać przy tym, co się wygrało, czy zamienić to na coś innego. W finale typowało się jedną z 3 bramek (czasem były też bodajże sejfy), gdzie można było zdobyć gotówkę, słodycze, meble, biżuterię, futra, skutery, serwisy porcelanowe, sprzęt AGD, samochód, a nawet dwa samochody. Gra kończyła się, gdy uczestnik sam z niej zrezygnował (wtedy zabierał nagrodę), wskazał pustą bramkę lub…

źródło: http://e5.pudelek.pl/3f3ba4a26e44085c6b7262357bceb8c2081796a1.jpg

trafił na Zonka, czyli charakterystyczną maskotkę w postaci czerwonego kota w czarnym worku, którego zamiast wcześniej wygranych rzeczy zabierał do domu – jeszcze wtedy każde dziecko ucieszyło by się z Zonka.

źródło: http://i.iplsc.com/-/00057IZXXL50ILHN-C122.jpg

Miliard w rozumie

Janusz Weiss zadawał pytania z 54 dziedzin, które znajdowały się na tablicy (poza dziedzinami były tam też znaki zapytania, krzyżyki, wykrzykniki oraz wektory). Zawodnicy w poszczególnych rundach odpadali ćwiartkami.

Nawiasem: czołówka tego programu była chora, zwłaszcza końcówka, kiedy w głowie mężczyzny powstaje dziura i wysypują się z niej monety.

I ta katarynkowa muzyczka…

źródło: http://vignette1.wikia.nocookie.net/nonsensopedia/images/3/38/%C5%81ysy_pan_z_Miliarda_w_Rozumie.jpg/revision/latest?cb=20130818201416

Zwariowana forsa

Teleturniej uliczny, w którym Jacek Radziński zaczepiał przypadkową osobę i za wykonanie jakiegoś często problematycznego zadania oraz zgromadzenia w określonym czasie wyznaczonej ilości osób, które również to powtórzą, oferował 1000 zł.

źródło: http://v1.sadistic.pl/flv/20090908/1252437401_de3.jpg

Koło Fortuny

Gracze mieli przypisane stanowiska: żółte, zielone i czerwone, z których odpowiadali cyklicznie, wybierając litery i odgadując hasła – dobrze rozszyfrowane pozwalały na zakręcenie kołem, w celu wylosowania nagrody pieniężnej bądź rzeczowej; istniała jednak przeszkoda w przypadku natrafienia na pole STOP (wtedy traciło się kolejkę) lub BANKRUT (wtedy rzepadało dosłownie wszystko, co dotychczas zostało zgromadzone).

Pierwszym prowadzącym był Wojciech Pijanowski, a ostatnim Krzysztof Tyniec.

źródło: https://i.ytimg.com/vi/MgJWKiodFMg/hqdefault.jpg

Wielka Gra

Na wstępie zawodnicy konkurowali ze sobą odpowiadając na te same pytania (w chwili, gdy jeden odpowiadał drugi miał na uszach słuchawki, z których leciała głośna muzyka) zadawane przez prowadzącego (pierwszym był Ryszard Serafinowicz, ale chyba większość kojarzy ten program ze Stanisławą Ryster), potem na pytania ekspertów, później losowano na specjalnym kole zestawy.

źródło: http://wiadomosci.com/wp-content/uploads/2016/02/wielka-gra.jpg

Krzyżówka szczęścia

Uczestnicy odgadywali hasła krzyżówki – w trakcie mogli natknąć się na pola premiowe.

Ja pamiętam jak prowadziła go Agata Młynarska.

źródło: https://i.ytimg.com/vi/k_77w6FhVSY/hqdefault.jpg

Budujemy mosty

Teleturniej dla młodzieży, w którym rywalizowały dwie drużyny (członkowie reprezentowali domeny: serca, umysłu oraz siły), pochodzące z dwóch różnych szkół podstawowych. Zwycięzcy po wygraniu jakiejś konkurencji, a było ich 7 (zwłaszcza lubiłam: „Zagadkę wiedźmy” i „Alchemika”), losowali nagrody i otrzymywali fragment mostu.

Prowadził go Mariusz Kiljan.

Budujemy mosty dla pana starosty.

źródło: http://blaber.pl/wp-content/uploads/2017/01/4234.png

Krzyżówka 13-latków, czyli Światowid

Teleturniej bardzo podobny do Krzyżówki szczęścia, tyle, że wersja dla nastolatków.

Trzynastolatki, trzynastolatki: to Ja i Ty, to Ja i Ty! Światowid wita, Światowid pyta – spiesz się do gry, a wygrasz Ty!

źródło: http://www.fajgel.com.pl/13-2.jpg

Szalone liczby

3 zawodników ubranych w czapki baseballowe rozwiązywało zadania i łamigłówki matematyczne.

Prowadzony przez Darię Trafankowską i Januarego Brunova.

źródło: http://i.wp.pl/a/f/jpeg/34201/szalone1.jpeg

Dźwiękogra

Muzyczny quiz dla dzieci, które musiały zapamiętać sekwencje dźwięków oraz obrazów.

Prowadziła go Krystyna Kwiatkowska.

źródło: http://retro.pewex.pl//uimages/services/pewex/i18n/pl_PL/201406/1401995104_by_czarodziejka_ann89_500.jpg

Jaka to melodia?

Kto tego nie zna…

Pamiętam jeszcze jak Robert Janowski miał długie, lekko falowane, spięte w kucyk włosy.

źródło: https://d-tm.ppstatic.pl/52/77/ac5d045580e4978e3ec30bee9655.1000.jpg

A tajemnicę owego kuferka poznałam, gdy tata koleżanki otrzymał taki z okazji imienin: były tam cukierki, bombonierki oraz czekolady marki „Solidarność”: wyjadłyśmy śliwki w czekoladzie.

źródło: http://image.ceneo.pl/data/products/10963467/i-solidarnosc-kuferek-1005g.jpg

5×5 – wygrajmy razem

Dwie 2-osobowe drużyny rozszyfrowywały 5 i 6 – literowe słowa. Ci, którzy zgromadzili więcej pieniędzy wchodzili do finału, gdzie w ciągu 2,5 minut musieli rozwikłać jak najwięcej słów. Po tej rozgrywce odgadywano hasło finałowe.

źródło: https://i.ytimg.com/vi/75I8Vop7JE0/sddefault.jpg

Telefoniada

Gracza z widowni wybierał chłopiec o imieniu Michał, a uczestnikom zadawano pytania, dotyczące wcześniej przeprowadzonych sondaży. Nagrody przy pomocy koła szczęścia losowała Karolinka. Główną ideą był współudział osób zgromadzonych na widowni oraz połączonych telefonicznie.

źródło: https://i.ytimg.com/vi/hOw4pHPbEuo/hqdefault.jpg

Va banque

Gra polegała na udzielaniu odpowiedzi w formie pytania w I i II etapie, z kolei w III, w ciągu 30 sekund, odpowiedź musiała zostać napisana na specjalnym ekranie.

Przed usłyszeniem pytania zawodnicy obstawiali stawki – maksymalnie va banque.

źródło: http://s2.dmcdn.net/Hot4r/1280×720-y0I.jpg

Prowadzący – Kazimierz Kaczor.

źródło: http://bi.gazeta.pl/im/3e/f8/e9/z15333438IH,Kazimierz-Kaczor.jpg

Czar par

Przez cały rok, mierząc się z rozmaitymi zadaniami (na przykład: tańczenie mazura, rock and roll’a, obieranie ziemniaków, budowanie drzewa genealogicznego, turniej rycerski), rywalizowało ze sobą kilkadziesiąt par (w zależności od edycji, a były 3: od 48 do 54), by na podstawie zgromadzonych punktów, do finału dotarło ich 8 – ostatecznie spośród nich wybierano zwycięzców, którzy otrzymywali nagrody (mieszkanie, sprzęt AGD, wycieczka).

Prowadzącymi byli Hanna Dunowska i Krzysztof Ibisz.

źródło: https://i.ytimg.com/vi/8agfhfDTTDM/hqdefault.jpg

Piraci

Reguły oparte na grze w statki, tyle, że na żywo i przez telefon.

Prowadził go Rafał Rykowski, który każdą rozmowę rozpoczynał od pytania: Kogo witam, kogo goszczę?

źródło: https://i.ytimg.com/vi/uX2O4950KWw/hqdefault.jpg

Kalambury

Dwie 3-osobowe drużyny rozszyfrowywały zagadki rysowane lub pokazywane.

Prowadzącymi byli między innymi: Wojciech Malajkat i Piotr Gąsowski.

źródło: https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/2emktkpTURBXy82NDdmNWM4NDM3NTg1OThhOTJmODkyYzk4MjY3NWM1Ni5qcGeRkwXNAeDNAWg

Co prawda te w dalszym ciągu są na antenie, ale nie może ich tutaj zabraknąć:

Jeden z dziesięciu

źródło: http://s.tvp.pl/images/9/b/2/uid_9b254c37654177bd037c281c9a067a651360071985842_width_633_play_0_pos_3_gs_0.jpg

Familiada

źródło: https://i.ytimg.com/vi/ZXe_ccK4grE/maxresdefault.jpg  

Na czym polegają wiedzą wszyscy.

SERIALE:

Tata, a Marcin powiedział

Każdy kilkuminutowy odcinek miał formę dialogu między ojcem a dorastającym synem na tematy przyniesione z domu kolegi, stąd zawsze rozpoczynał się od tytułowych słów: Tata, a Marcin powiedział, że jego tata powiedział… (że to już się w głowie nie mieści czemu to dzisiaj ludzie potrafią się dziwić/że nie można mieć wszystkiego/że dzisiaj trzeba myśleć o sobie, bo nikt inny za nas tego nie zrobi/że jak na ulicy ktoś coś od niego chce, to on chce wiedzieć jak ten ktoś się nazywa/że motory są dla młodych, bo starszy pan na motorze wygląda trochę śmiesznie).

W rolach głównych: Piotr Fronczewski i Mikołaj Radwański.

źródło: http://i.wp.pl/a/f/film/org/18/16/0261618.jpg

 Alf

Mały kosmita Alf o pofałdowanym pyszczku, 8 żołądkach i futrze barwy sjeny palonej, pochodzący z planety Melmac, po niefortunnym rozbiciu swojego statku kosmicznego na Ziemi, na przedmieściach Los Angeles, na dachu rodziny Tannerów: William (Max Wright), Kate (Anne Shedeen), Lynn (Andrea Elson), Brian (Benji Gregory) i kot Szczęściarz (którego uparcie chce skonsumować), na czas naprawienia pojazdu postanawia się u nich zatrzymać – odtąd rozpoczyna się seria zabawnych perypetii.

źródło: http://twojeseriale.com.pl/2-uncategorised/428-alf-czyli-serial-familijny-z-kosmita-w-roli-glownej

Piaskowy Stworek

Rodzeństwo z Londynu: Robert (Charles Richards), Antea (Nicole Mowat), Cyryl (Simon Godwin), Janeczka (Tamzen Audas) i Baranek, w trakcie pobytu na wsi, natykają się na dziwnego stworka mieszkającego w piasku, który potrafi mówić ludzkim głosem. Stworek nazywa się Brontowąsik (Francis Wrigth) i potrafi spełniać czyjeś życzenia; tyle, że nieodpowiednio przemyślane mogą sprowadzić wiele kłopotów.

źródło: http://franciswright.files.wordpress.com/2009/10/the-psammead2.jpg

WOW

W małej miejscowości Laurentine, z komputera nauczyciela matematyki Mata (Wojciech Malajkat), wydostaje się niezwykle inteligentny wirus WOW (mówiąca ludzkim głosem, postrzępiona, świecąca na czerwono-niebiesko kulka), który zaczyna żyć własnym życiem, w związku z tym ogromny apetyt na niego ma Morgan (Marek Barbasiewicz) – właściciel firmy produkującej gry komputerowe, który wraz z Angusem (Tomasz Sapryk) oraz Maxem (Cezary Pazura) obmyślają niecny plan porwania.

źródło: http://i.iplsc.com/wow/0002Q1FBQBE237UM-C122-F4.jpg

Tajemnica Sagali

10-letni Kuba Zawilski (Grzegorz Ruda) staje się posiadaczem jednego fragmentu Sagali (daje mu go na przechowanie sąsiad Burski (Jan Jankowski), który chce go ukryć przed Kruksem (Christoph Eichhorn) – właścicielem sklepu z kamieniami szlachetnymi) – magicznego kamienia, który służył ludziom do spełniania dobrych życzeń, ale w wyniku ich chciwości został rozbity na 7 części, rozsypanych po różnych zakątkach świata. Wkrótce chłopiec wraz z mamą Zuzanną (Małgorzata Foremniak) i starszym bratem Jackiem (Marcin Nowacki) wyprowadzają się z Warszawy do starego domu pradziadka, gdzie na strychu, chcąc skryć kamień w pudełku, przypadkiem łączy go z drugą częścią, a nie wiedząc, że tym samym odzyskał swoją moc, wypowiada życzenie, by mama znowu była szczęśliwa, w efekcie przemienia ją w małą dziewczynkę – wtedy też pojawia się strażnik Jarpen (Derval de Faria) i uświadamia braciom, że odzyskają ją dopiero wtedy, gdy odbędą podróż w czasie i złożą cały kamień.

źródło: http://www.pulpozaur.pl/wp-content/uploads/2016/07/comment_CCmU17eio5BePkDVUAPT6iDzbgX9RcK9.jpg

źródło: http://www.pulpozaur.pl/wp-content/uploads/2016/07/114788099.jpg

Trzy szalone zera

Perypetie 3 przyjaciół z nadmorskiego miasteczka: Oli (Joanna Jabłczyńska), Olafa (Grzegorz Ruda) oraz Oskara (Sebastian Świąder), którzy na co dzień mają masę szalonych pomysłów, przeplecionych zamiłowaniem do magii i naukowymi eksperymentami, przez co nierzadko wpadają w tarapaty.

źródło: https://naekranie.pl/wp-content/uploads/2014/12/02zera_1322913440.jpg

Maszyna zmian

Akcja rozgrywa się w sanatorium dla alergików, do którego pod opieką Anny (Ewa Gawryluk) i Filipa (January Brunov) przyjeżdża 6 dzieci (Agata, Tosia, Julia, Jok, Mikołaj, Makler). Niestety część z nich, w trakcie zwiedzania, zatrzaskuje się w zabytkowym fortepianie; tam odnajdują tajemne przejście, prowadzące do wyłożonej kamieniem sali, gdzie na środku stoi dziwna, wielka, druciana kula, która po obejrzeniu taśmy nagranej przez jej twórcę, Sebastiana Mila, okazuje się być Maszyną zmian, czyli urządzeniem rozbijającym przedmioty na atomy, dzięki czemu powstaje coś zupełnie nowego, nieprzewidzianego – taka zmiana trwa do godziny 21.00, a dzieci jak to dzieci, ciekawskie istoty: zaczynają eksperymentować…

źródło: https://i.ytimg.com/vi/mBK0qti_loQ/hqdefault.jpg

Gwiezdny Pirat

Jadwiga Kurcewicz (Anna Seniuk), czyli autorka książki „Tajemnica Żywodębu” , zaprasza grupkę dzieci do tejże miejscowości, by w podziemnym labiryncie, w kopalni złota, odnaleźli tytułowego Gwiezdnego Pirata – Emilio (Jarosław Jakimowicz), który ukradł skarb władcy planety Athara oraz podążającego za nim zaginionego zwiadowcę Hoogera (Antoni Ostrouch).

źródło: https://gameplay.pl/galeria/ilustracja/126_114787146.jpg

Lato z czarodziejem

Tytułowy czarodziej, czyli Mariusz Czajka pokazywał dzieciom cóż takiego można robić w wakacje, by nie dać się nudzie. Były tam również fragmenty z udziałem iluzjonisty Macieja Pola.

źródło: https://www.wykop.pl/wpis/6900660/

Miasteczko Twin Peaks

W spokojnym miasteczku Twin Peaks zostaje odnalezione ciało nastoletniej Laury Palmer. Śledztwo w tej sprawie prowadzi agent FBI – Dale Cooper (Kyle MacLachlan).

źródło: http://ocs-pl.oktawave.com/v1/AUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2/splay/2015/04/twin-peaks-e1391374613948.jpg

Opowieści z Krypty

Nocą, pośród trzasku błyskawic, na ponurym dworze, w wiekowym, opuszczonym domu, w jednej z komnat, z trumny wyskakuje rozkładający się Strażnik Krypty, by po jazgotliwym chichocie opowiedzieć jedną ze swoich przerażających, będących na granicy horroru i czarnej komedii historii, stanowiących splot zdarzeń wręcz nieprawdopodobnych, makabrycznych, posępnych, potwornych pomyłek oraz okrutnych szyderstw bezwzględnego losu.

źródło: http://static1.menstream.pl/i/art/69/153925_art.jpg

Gęsia skórka

Serial zrealizowany na podstawie książek R.L. Stine’a. Tutaj bohaterami są najczęściej nastolatkowie, którzy wpadają w pełne grozy tarapaty, pełne demonicznych postaci (upiorna lalka Slappy, maska, której nie można ściągnąć z twarzy, pies ze świecącymi oczami, komiks stający się rzeczywistością).

Już za chwilę mili widzowie, strach wam włosy zjeży na głowie…

źródło: http://ocs-pl.oktawave.com/v1/AUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2/splay/2014/10/goosebumps-serial1.jpg

Czy boisz się ciemności?

Opowiadał o sekretnym „Stowarzyszeniu Ciemności”, czyli grupie młodych osób, regularnie, raz w tygodniu,  spotykających się nocą, w danym miejscu, w lesie, przy ognisku, by po wypowiedzeniu słów: przedstawiony z ramienia „Stowarzyszenia Ciemności” nazywam tę historię…, po czym sypał garść saletry potasowej do ognia, i w trakcie unoszącego się dymu, podawał nazwę odcinka – wtedy rozpoczynała się jego opowieść, krążąca wokół zjawisk paranormalnych, przepełniona magią, czarownicami, duchami i nawiedzonymi domami.

źródło: https://simg.chomikuj.pl/a5c3d99c5070b13fcc466490966c95a717d0a488?url=http%3A%2F%2Fi.wp.pl%2Fa%2Ff%2Ffilm%2F033%2F73%2F45%2F0214573.jpg

Rodzina Addamsów

To jeden z moich ulubionych seriali o mrocznej, zamożnej, ekscentrycznej, masochistycznej, sadystycznej rodzince, zamieszkującej rozległy, przeszywający grozą dwór, usytuowany na bagnach, nieopodal cmentarza, który obfituje w masę labiryntów, skrytek, zagadkowych przejść, zasadzek, trujących, mięsożernych roślin, świec, trumien czy  narzędzi tortur. A składają się na nią: Gomez – głowa rodu, energiczny, szarmancki, romantyczny mężczyzna, gorący kochanek, wręcz z uniżeniem spełniający kaprysy swojej żony, lubi szermierkę, tańce i cygara, Morticia – melancholijna, smukła, odziana w wąską, obcisłą, elegancką czarną suknię, odczuwająca rozkosz na myśl o bólu, z pasją oddająca się ogrodnictwu i malowaniu, upajająca brzydotą dusza artystyczna, Wendesday – upiornie blada, markotna, depresyjna, nad wyraz dojrzała, cyniczna nastolatka o długich warkoczach, nie rozstająca z bezgłową lalką Marrie, zafascynowana tematyką śmierci, bezskutecznie próbująca pozbawić życia swojego młodszego brata, w głębi serca tęskni za prawdziwą, liryczną miłością, Pugsley – wizualnie odróżnia się od wszystkich, bo wygląda jak normalny pyzaty blond chłopiec, który przepada robić niebezpieczne dowcipy, Babcia – autentyczna wiedźma, rzucająca uroki i kontaktująca ze zmarłymi, do tego genialnie gotuje, mając w małym paluszku przepisy na szkodliwe wywary oraz magiczne eliksiry, ma słabość do młodych przystojniaków, Wujek Fester – grubiutki, zabawny piroman pozbawiony włosów, z mocno podkrążonymi oczami, delektuje się bólem, toteż chętnie ściąga na siebie pioruny, wielbi sępy i księżyc, Lurch – bardzo wysoki, mrukliwy, ale niezwykle lojalny, oddany, zawsze gotowy do pracy, wrażliwy i niestrudzony kamerdyner, Rączka – ożywiona dłoń, traktowana jako przyjaciel rodziny, który wykonuje świetne masaże, Kuzyn Coś – dżentelmeńska peruka w gustownym meloniku i lennonkach, ciesząca powodzeniem u kobiet, posługująca kompletnie niezrozumiałym językiem.

Addamsowie są w gruncie rzeczy sympatyczną, kochającą się rodziną, a sam serial to bardziej parodia horrorów przesyconych czarnym humorem.

źródło: https://fkrbzm.files.wordpress.com/2014/07/55654-1991-the-addams-family-0085b15d.jpg

Buffy: Postrach wampirów

Nastoletnia Buffy Summers (Sarah Michelle Gellar) została wybrana do walki z siłami ciemności (zombie, wilkołaki, demony, wampiry) w czym pomaga jej grupa przyjaciół (Willow, Xander, Cordelia) wraz z opiekunem i bibliotekarzem Rupertem (Anthony Head).

źródło: http://moviesroom.pl/images/0.Aktualizacja_listopad/ola/buffy-postrach-wampirow-1000×600.jpg

Słoneczny patrol

Na plaży, w południowej Kalifornii, pośród szumu wzburzonych fal i gorących promieni złotego słońca, grupka wysportowanych, opalonych, odzianych w czerwień ratowników, na czele z Mitchem Buchannonem (David Hasselhoff) i Casey Jean Parker (Pamela Anderson) przeżywa rozmaite przygody, romanse, wzloty i upadki.

źródło: http://i.iplsc.com/sloneczny-patrol/0004JTIAMFA89NHI-C122-F4.jpg

Żar tropików

Serial kryminalny, w którym były policjant Nick Slaughter (Rob Stewart) zostaje wyrzucony z pracy, stąd postanawia przenieść się do miasteczka Key Mariah, w stanie Floryda, tam z kolei otwiera biuro detektywistyczne, gdzie zatrudnia piękną Sylvie Gerard (Carolyn Dunn), z którą na tle malowniczego krajobrazu i kolorowych drinków z palemką wspólnie prowadzi śledztwa.

źródło: http://bi.gazeta.pl/im/1/9268/z9268311IH,Zar-tropikow–Tropical-Heat.jpg

Złotopolscy

Serial, który był zmorą poobiedniej pory. Nie znosiłam go za klimat, melodię, którą się rozpoczynał, fabułę, dialogi, bohaterów, jakaś taką sztywność i sztuczność, a najbardziej nie lubiłam…

źródło: https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Da9ktkpTURBXy9jMjBjZGZhYWQ4ZTgzMWZmOWFjOGU0YTZlZjA5MDFkOC5qcGeSlQLNAmwAwsOVAgDNAljCww

Dionizego.

źródło: http://i.iplsc.com/wspomnien-czar-andquot-zlotopolscyandquot/0002TC0VNAGFQG1S-C322-F4.jpg

Pełna chata

Po nagłej śmierci żony Danny Tenner (Bob Saget) postanawia zwrócić się o pomoc w wychowywaniu swoich 3 córek: D.J. (Candace Cameron Bure), Stephanie (Jodie Sweetin) oraz Michelle (Mary-Kate oraz Ashley Olsen) do szwagra Hermesa (John Stamos) i swojego najlepszego przyjaciela Josepha (Dave Coulier).

źródło: https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/MuaktkpTURBXy9hZTJhYmQyNjBkNGYwYTA4ODEzNjNhODUwY2ViZmYwZi5qcGeSlQMBAM0C480Bn5MFzQMgzQHC

Cudowne lata

To świat widziany oczami dojrzewającego Kevina Arnolda (Fred Savage), pochodzącego z amerykańskiej rodziny, składającej się z mamy Normy (Alley Mills), taty Jacka (Dan Lauria), siostry Karen (Olivia d’Abo) i brata Wayne’a (Jason Hervey). Kevin przyjaźni się z niezdarnym Paulem (Josh Saviano) i uroczą Winnie (Danica McKellar), w której skrycie się podkochuje.

źródło: http://www.serialowa.pl/wpr/wp-content/uploads/2014/11/wonder-yeasrs456.jpg

Siódme niebo

To opowieść o wielodzietnej rodzinie Camdenów, w której Pastor Eric (Stephen Collins) razem ze swoją żoną Annie (Catherine Hicks) wychowują 5 dzieci: Simona (David Gallagher), Ruthy (MacKenzie Rosman), Lucy (Beverly Mitchell), Matta (Barry Watson) i Mary (Jessica Biel).

źródło: http://img-ovh-cloud.zszywka.pl/0/0302/9357-siodme-niebo19962007-serial-ten-opo.jpg

Świat według Bundych

To typowo nietypowe losy rodziny Bundych, którym poza prozaicznymi wydarzeniami przytrafiają się rzeczy niecodzienne. A składają się na nią: Al (Ed O’Neil) – nędznie zarabiający sprzedawca butów, na zabój rozmiłowany w swoim samochodzie, futbolu, piwie, grze w kręgle i barach ze striptizem,  Peggy (Katey Sagal) – bardzo leniwa, w młodości rozwiązła, całymi dniami ogląda seriale, na zmianę paląc papierosy i zajadając słodycze (pamiętam, że prasowała koszule pośladkami xD), Kelly (Christina Applegate) – przykład stereotypowej, mało inteligentnej blondynki, pieszczotliwie określanej mianem „Kluseczki”, Bud (David Faustino) – maniak kobiet i seksu, ale bez większych sukcesów, stąd w trakcie fatalnych podrywów używa wielu alter ego, Buck – pies.

źródło: http://1.s.dziennik.pl/pliki/3610000/3610876-swiat-wedlug-bundych-643-475.jpg

Przyjaciele

Perypetie grupki przyjaciół, w skład której wchodzą: Rachel (Jennifer Aniston), Monica (Courteney Cox), Phoebe (Lisa Kudrow), Chandler (Matthew Perry), Joey (Matt LeBlanc), Ross (David Schwimmer), którzy mieszkają i pracują w Nowym Jorku, a w wolnych chwilach spotykają się w kawiarence  w Central Perk.

źródło: http://czerwonyobcas.pl/wp-content/uploads/2014/02/11.jpg

Beverly Hills 90210

Losy bliźniąt z Minnesoty: Brandona i Brendy Walshów (Jason Priestley i Shannen Doherty), którzy przeprowadzają się do Kalifornii, gdzie starają zaadaptować się wśród zamożnych i rozpieszczonych rówieśników z Beverly Hills, przeplecione śmiechem i łzami, nauką i hucznymi imprezami, namiętnościami i rozstaniami, poruszające problemy tożsamości seksualnej, samobójstwa, chorób, ciąży w młodym wieku, gwałtu czy przemocy domowej.

źródło: http://www.elle.pl/gfx/00/05/bf/42/image-0bxojnk_jpg/thumb_900x800_10.jpg/__/beverly-hills-90210-pamietacie-ich-styl.jpg

Ally McBeal

To pełna zabawnych i wzruszających przygód historia prawniczki Ally (Calista Flockhart), która pracuje w bostońskiej kancelarii Richarda (Greg Germann) – kolegi z czasów akademickich, gdzie jest również zatrudniona jej pierwsza wielka miłość – Billy (Bil Gellows) wraz ze swoją żoną Georgią (Courtney Thorne-Smith).

źródło: http://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/20/590x/secondary/The-cast-of-Ally-McBeal-537571.jpg

Doktor Quinn

Utrzymana w konwencji westernu historia młodej, wykształconej na Harvardzie lekarki Mike (Jane Seymour), która porzuca hałaśliwy Boston i udaje się na Dziki Zachód, by nieść pomoc w ulokowanym na uboczu, niedużym miasteczku Colorado Springs, gdzie na samym wstępie przygarnie 3 osieroconych dzieci (Brian, Matthew, Colleen), zderzy z problemem dyskryminacji, rasizmu, seksizmu, narkomanii, równouprawnienia, z licznymi epidemiami, brakiem zaufania i tolerancji, dystansem, ale też silnymi uczuciami jakie stanowią: przyjaźń oraz miłość, bo przecież na jej drodze stanął uwodzicielski, długowłosy Byron Sully (Joe Lando) ze swoim nieodłącznym kompanem – psem Wilkiem.

 źródło: http://9.s.dziennik.pl/pliki/5776000/5776512-dr-quinn.jpg

Ostry dyżur

Czyli życie osobiste i zawodowe lekarzy pracujących w szpitalu „County General” w Chicago.

Takie trochę „Na dobre i na złe” xD

źródło: https://d-nm.ppstatic.pl/kadr/k/r/2f/85/54fd700b8e5f8_o,size,933×0,q,70,h,6d1a6a.jpg

Czarodziejki

3 siostry z San Fransisco, po śmierci babci, odkrywają, że pochodzą z prastarego rodu czarownic Warrenów, stąd posiadają nadnaturalne moce: Prue (Shannen Doherty) przesuwa przedmioty za pomocą myśli i może przebywać w dwóch miejscach jednocześnie (zdolność projekcji astralnej), Piper (Holly Marie Combs) zamraża ruchy różnych obiektów (spowalnianie molekularne), a Phoebe (Alyssa Milano) przewiduje przyszłość (ma bardzo dobrą intuicję i wizje astralne), lewituje, posiada zdolność empatii, patokinezy oraz odbicia psychicznego, z czasem okazuje się, że mają też obdarzoną umiejętnością orbitowania i uzdrawiania przyrodnią siostrę Paige (Rose McGowan) – połączenie sił tworzy „Moc Trzech”, która pomaga ukształtować magiczną dobrą siłę, pomagającą w walce z wszelkimi przejawami zła.

źródło: http://zosia5.samosia.pl/02cb9f46ea5ca3b8c5870dc1bd7cddb2/imagesINWZZFO5.jpg

Power Rangers

5 dzielnych nastolatków otrzymuje potężną moc i niebywałe umiejętności od Zordona, by ocalić Ziemię przed zagładą wiedźmy – Rity Odrazy (Machiko Soga), jej zwierzchnika Lorda Zedda i podwładnych Kitowców, którzy zostali przypadkiem uwolnieni przez zwiedzających Księżyc astronautów. Młodzi-odważni po wypowiedzeniu do specjalnego urządzenia słów: it’s morphin time! przemieniają się w wojowników Power Rangers, kolejno: Czerwony – Jason (Austin St. John), Czarny – Zack (Walter Jones), Niebieski – Billy (David Yost), Różowa – Kimberly (Amy Jo Johnson) i Żółta – Trini (Thuy Trang), potem, po przełamaniu klątwy, dołącza jeszcze zielony/biały – Tommy (Jason David Frank), którzy zostali wyposażeni w gigantyczne roboty zwane Zordami, niosące pomoc w krytycznych momentach, a są to: Tyranozaur, Mastodnot, Triceratops, Tygrys Szablozębny, Pterodaktyl i Smokozord; mogą się również połączyć, w efekcie tworzą humanoidalnego robota zwanego Megazordem.

źródło: https://naekranie.pl/wp-content/uploads/2017/03/rangers-power.jpg

Pamiętam, że najbardziej podobał mi się Tommy.

źródło: http://1.fwcdn.pl/ph/47/65/94765/372472.1.jpg

Strażnik Teksasu

Cordell Walker (Chuck Norris), czyli bezwzględny, ale sprawiedliwy stróż prawa, zawsze skutecznie (bo przecież dobro musi wygrywać ze złem) zmaga się z różnymi formami przestępczości w stanie Teksas, w czym pomagają mu: Jimmy Trivette (Claarence Gilyard Jr.), prokurator Alex Cahil Walker (Sheree J. Wilson) i emerytowany,  prowadzący bar policjant C.D. Parker (Noble Willingham).

źródło: http://okmagazine.ro/wp-content/uploads/2016/06/Chuck-Norris-album_alb2432620.jpg?w=640

Renegat

Młody policjant Reno Rainesie (Lorenzo Lamas), po tym, jak zeznawał przeciwko swoim skorumpowanym kolegom, zostaje wrobiony w zamordowanie oficera Buzzy’ego Burrella i wsadzony do więzienia, z którego ucieka i wraz z Bobbym (Branscombe Richmond) stają się łowcami nagród, ścigającymi poszukiwanych przestępców.

źródło: http://bi.gazeta.pl/im/c3/9d/fe/z16686531Q,Renegat-Reno-Raines-ucieka-z-wiezienia-i-wymierza-.jpg

Xena: wojownicza księżniczka

Xena (Lucy Lawless) to diabelsko ponętna wojowniczka z nieodłącznym chakramem, sztyletem, pejczem oraz mieczem samurajskim, która po karierze typowego rozbójnika opowiada się po stronie dobra i razem z pragnącą zmian rozmarzoną, życzliwą Gabriellą (Renée O’Connor) odbywa liczne podróże, by toczyć boje ze wstrętnymi oprychami.

źródło: https://d-tm.ppstatic.pl/2d/74/49ea882eb17a982cfd307039b2e3.1000.jpg

Herkules

Serial nawiązujący do mitologicznego herosa, syna boga Zeusa i śmiertelniczki – Herkulesa (Kevin Sorbo), który z wiernym kompanem Jolaosem (Michael Hurst) przemierza świat, niosąc pomoc napotkanym po drodze ludziom oraz tocząc boje ze złoczyńcami, rozbójnikami, a szczególnie z nienawidzącą go Herą.

źródło: http://3.bp.blogspot.com/-l5JfXvm0qnw/UAW5nXQjUrI/AAAAAAAAK1g/RPtlwsz1t4M/s1600/sorbo-cm-10211.jpeg

Nowe przygody Supermana

Na co dzień nieśmiały, trzymający się na uboczu okularnik – dziennikarz Clark Kent (Dean Cain), skrycie, ale zabójczo zakochany w koleżance z pracy Lois Lane (Teri Hatcher) jest w gruncie rzeczy superbohaterem, niewyobrażalnie silnym, szybkim, do tego potrafiącym latać, prześwietlać wzrokiem i słyszeć to, czego inni nie słyszą, człowiekiem ze stali, który chroni świat przez wszelkimi zagrożeniami.

źródło: http://1.fwcdn.pl/ph/42/96/94296/531107.2.jpg

MacGyver

Angus MacGyver (Richard Dean Anderson) to nieprawdopodobnie uzdolniony i inteligentny pracownik służb specjalnych, który zawsze wychodzi z opresji, wykorzystując przedmioty znajdujące się pod ręką.

źródło: https://bufetprl.files.wordpress.com/2014/02/macgyver1.jpg

Z Archiwum X

Fabuła koncentruje się na współpracy agentów FBI – Fox Mulder (David Duchovny) i Dana Scully (Gillian Anderson), którzy w tytułowym Archiwum X, będącym komórką Federalnego Biura Śledczego, starają się rozwikłać sprawy niekonwencjonalne, wręcz zahaczające o zjawiska paranormalne.

źródło: https://r-scale-5b.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/2b3bf3eee2475e03885a110e9acaab61/b3c54aca-d2d6-11e4-99a3-0025b511226e.jpg?type=1&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=640&srch=2000&dstw=640&dsth=2000&quality=80

Wszystko powyższe było emitowane w latach 90-tych, ale wtedy można też było natrafić na inne, równie kultowe produkcje, powtarzane z trochę wcześniejszego okresu, a chodzi chociażby o:

Domek na prerii, Zwierzyniec Michała Sumińskiego, Anię z Zielonego Wzgórza, Pippi Langstrumpf, Siedem życzeń, Wakacje z duchami, Podróż za jeden uśmiech, Stawiam na Tolka Banana, Janka, Szaleństwo Majki Skowron, Dziewczynę i chłopaka, Było sobie życie, Nieustraszonego, Drużynę A, Star Trek, Znak Zorro.

Wszak kiedyś w telewizji emitowano mądrzejsze, bardziej wartościowe treści, które faktycznie bawiły, uczyły, wzruszały, jakoś tak silnie oddziałując na wyobraźnię budowały napięcie, strach i chęć przygody, stąd te mentalne powroty zawsze będą podszyte tkaniną sentymentu, bo mimo, że niektóre z perspektywy czasu wydają się śmieszne czy nawet absurdalne, to wynikało to raczej z jakiejś naiwności, a nie bezbrzeżnej głupoty, wszakże teraz chodzi o show, sensację, czyli dużo krzyku, pisku, wymuszonych łez, rozbieranek, durnego humoru i wielkiej kasy bez większego sensu.

Nie wiem, tak mi się jakoś wzięło „na wspominki”.

Może ktoś tutaj też odnajdzie fajny fragment swojego dzieciństwa? 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Film i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *