Rok w rok, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, piekę pierniczki (nie dlatego, że lubię święta, ale dlatego, że lubię piec pierniczki ;p) i za każdym razem staram się wypróbować inny przepis.
Były więc już supermiękkie alpejskie, z dużą ilością bakalii, słynne niemieckie Lebkuchen i nawet takie na ostatnią chwilę, z kolei w tym roku postawiłam na pierniczki norymberskie, czyli składające się głównie z bakalii (orzechów laskowych, migdałów, kandyzowanych skórek) i wypiekane na okrągłych opłatkach, dzięki czemu nie przywierają do blaszki.
Po wystudzeniu wierzch lukruje się dość rzadkim lukrem, ale dopuszczana jest również czekolada.
No i oczywiście nie można zapomnieć o wetknięciu 3 migdałów, które zawsze je zdobią!
Pierniczki są bardzo miękkie (nie muszą leżakować) – dosłownie rozpływają się w ustach – oraz aromatyczne, a szczelnie zamknięte zachowują świeżość do 3 miesięcy.
Polecam 😉
Przepis na pierniczki z Norymbergi (około 20 dużych sztuk – średnica pierniczka 9 cm) (Przepis pochodzi z Moich Wypieków)
Składniki:
Ciasto:
- 20 g mąki pszennej (tortowej)
- 250 g zmielonych migdałów (podpieczonych na suchej patelni)
- 50 g posiekanych orzechów laskowych (podpieczonych na suchej patelni)
- 150 g brązowego cukru
- 50 g płynnego miodu (stały należy najpierw podgrzać)
- 120 g białka (to z około 3 dużych jajek)
- 20 g przyprawy korzennej do pierników
- 50 g startej na tarce masy marcepanowej
- 25 g posiekanej kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 25 g posiekanej kandyzowanej skórki cytrynowej
- 10 g proszku do pieczenia
Lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 łyżki wrzątku
Dodatkowo:
- 60 sztuk obranych migdałów
- 20 okrągłych wafli tortowych o średnicy 9 cm (można kupić takie w wersji mini lub powycinać foremką lub szklanką z tych dużych)
Sposób przygotowania:
W misce wymieszać białka (nie ubijać ich wcześniej) z miodem oraz cukrem. Następnie dodać zmielone i podpieczone migdały oraz posiekane orzechy, mąkę wymieszaną z proszkiem i przyprawą do piernika, startą na tarce masę marcepanową i kandyzowaną skórkę (ciasto powinno mieć konsystencję pasty; jeśli będzie trochę za rzadkie trzeba dosypać migdałów, jeśli za gęste dodać trochę białka).
Na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce poukładać okrągłe wafle, a na nich umieścić ciasto na pierniki o grubości 1,5 cm, pozostawiając 1 cm od brzegu wolny (w trakcie pieczenia się rozleją i przykryją tę powierzchnię).
W każdy pierniczek wetknąć 3 obrane migały (by skórka ładnie schodziła należy zalać je wrzątkiem i pozwolić im tak postać około 25-30 minut).
Blachy z pierniczkami odstawić na 24 godziny, niczym nie przykrywając, by ciasto odpowiednio przeschło.
Po tym czasie piec około 12-15 minut, w temperaturze 180-190 °C (wstawić do nagrzanego piekarnika).
Wyjąć. Wystudzić. Z wierzchu oblać rzadkim lukrem.