Zawsze fascynował mnie krajobraz cmentarny (a zwłaszcza w okresie gimnazjalnym i licealnym): te obumarłe suche drzewa, milczące nagrobki, czarne kruki kroczące kamiennymi ścieżkami, bluszczem owite bramy, zapomniane altanki, świecące nocą znicze, ziemisto-woskowy zapach, kwiaty w ciężkim wazonie, i ta świadomość, że każdy inny, jednak wszyscy równi. Wśród tej ciszy stąpałam, namnażając refleksje w trakcie wieczornych spacerów, obserwując niebo i marmurowe płyty. Strach wynikał z niewiedzy, swoiste oczarowanie z tajemnicy. Wiatr szumiał, kruche liście wirowały w ulotnym tańcu, ogień co raz gasł i rozpalał się na nowo, a ja tak szłam, szukając odpowiedzi i sensu – na najważniejsze nie znalazłam do dnia dzisiejszego.
Tak sobie wspominam, bo kilka dni temu trafiłam na artykuł o najdziwniejszych cmentarzach świata, zainspirowana poszperałam i oto są:
1. Cross Bones Graveyard – Cmentarz dla samotnych kobiet, a właściwie lokalnych prostytutek (nazywanych Gąskami z Winchester), który powstał w Londynie, w II połowie XVIII wieku. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną, a stalowa brama wejściowa jest przyozdobiona pończochami, wstążkami, piórami, pluszowymi misiami, talizmanami.
źródło ilustracji: http://multiculticlub.com/wp-content/uploads/2015/09/2669290208_273d6bb7f9_b.jpg
2. Aleja zasłużonych – Cmentarz Szirokoreszejskoje w rosyjskim Jekaterynburgu, skupiający członków mafii oraz ich ochroniarzy. Na czarnych granitach, techniką laserową, są uwiecznione podobizny gangsterów z ich nieodłącznymi atrybutami, jak chociażby luksusowy samochód, komórka bądź butelka wódki.
źródło ilustracji: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/dziwny-trend-wsrod-rosyjskich-mafiosow-tak-wygladaja-cmentarze/nch8e
3. Cementerio de la Recoleta, ulokowany w ekskluzywnej dzielnicy Recoleta w Buenos Aires dla najbardziej wpływowych i zasłużonych mieszkańców Argentyny (polityków, naukowców, artystów, bohaterów wojennych, prezydentów) pochowanych w rozmaicie ukształtowanych oraz rzeźbionych mauzoleach, do którego prowadzi neoklasycystyczna brama otoczona greckimi kolumnami.
źródło ilustracji: http://www.obiezyswiatka.eu/wp-content/uploads/2015/11/Cmenatrz-Recoleta-Buenos-Aires_7.jpg
4. Dargavs – mała wioska malowniczo rozłożona na górski zboczu w Osetii Północnej, gdzie w mających nawet cztery kondygnacje domkach są pochowani zmarli, a im większy budynek, tym liczniejsze grono mieszkańców. Według krążącej legendy taki sposób miał uchronić przed rozprzestrzenianiem się zarazy (chorych zamykano w takich budynkach, a gdy umierali stawał się on ich grobem).
źródło ilustracji: http://i.wp.pl/a/f/jpeg/32335/c/9/c9355c239fe2a5b11b881fb7477cdd08.jpeg
5. Cmentarz z widokiem na ocean, przykryty piaskiem naniesionym z plaży, w pobliżu Banjulu, stolicy Gambii, gdzie chowa się bezimiennych topielców wyrzuconych przez morze (zaś w wiosce Seiku cmentarz przybrał formę niewielkich kopczyków z piasku, przykrytych liśćmi palmowymi).
źródło ilustracji: http://static1.iwoman.pl/i/art/71/art251463.jpg
źródło ilustracji: http://static1.iwoman.pl/i/art/72/art251464.jpg
6. Tadż Mahal – grobowiec utkany z miłości; indyjskie mauzoleum wzniesione przez władcę Szahdżahana na cześć jego przedwcześnie zmarłej żony Mamtuz Mahal, która spoczęła pod główną salą, a resztę wolnej przestrzeni w krypcie ponoć wypełniono perłami.
źródło ilustracji: http://www.tapeciarnia.pl/tapety/normalne/161499_palac_tadz_mahal.jpg
7. Newgrange (inaczej: Pałac nad Boyne), to jeden z największych grobów korytarzowych, w hrabstwie Meath, w Irlandii, w kształcie ogromnej kopuły.
źródło ilustracji: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bc/Newgrange.JPG/300px-Newgrange.JPG
8. Neptune Memorial Reef – Atlantycka Rafa Cmentarna ulokowana u wybrzeży Florydy, w całości znajdująca się pod wodą. Prochy zmarłych są tu łączone z kamieniem lub brązem i przekształcane w figury, tworzące niesamowity park rzeźb.
źródło ilustracji: http://img.sadistic.pl/pics/07896789f760.jpg
9. Cmietiere des Chiens – najstarszy cmentarz dla psów i innych zwierząt domowych, znajdujący się w północno-zachodnich przedmieściach Paryża, w Asnieres-Sur-Seine (w ten sposób władze chciały zapobiec wyrzucaniu martwych zwierząt na śmietniki czy do wód Sekwany).
źródło ilustracji: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTa239qXmRyBUrQUd3WQ8lVhy-R1xsHvc73lKIDNBQKDcHu-qixXA
10. Cmentarz koni w polskim Kliczkowie; chowano tu również psy – jest to jeden z 3 psich cmentarzy na Dolnym Śląsku (pozostałe są w Bożkowie oraz Laskowicach).
źródło ilustracji: http://www.audiotrip.org/editor/res/doc/2437/852995/51c4495f1434f-out_5_cmentarz_koni.jpg
11. Dla Alpinistów, a więc trumny przytwierdzone na pionowych zboczach skalnych urwisk w Chinach, Indonezji oraz na Filipinach (uważano, że ludzi nie powinno się chować pod ziemią, jeśli chcą dostać się do nieba).
źródło ilustracji: http://2.bp.blogspot.com/-Of54K9x17G0/T4QpZdW8jUI/AAAAAAAAApI/y4pNUvJpD48/s1600/_MG_3556.JPG
12. Piętrowy cmentarz – Cementerio General Sucre, w La Paz, w Boliwii, usytuowany tuż pod kolejką liniową, łączącą centrum miasta z wysoko położonymi dzielnicami, gdzie można wykupić sobie miejsce za 10 tysięcy dolarów; usługa ma charakter kompleksowy, bowiem obejmuje umieszczenie trumny na 7 lat w specjalnej przeszklonej krypcie oraz na dalszych 20 w grobie pod ziemią, zaś po 27 szczątki są bezpowrotnie usuwane. Nieboszczyka zwykło się tutaj chować z jego ulubionymi przedmiotami (nawiasem: w Boliwii, 3 km za miastem Uyuni, znajduje się Cmentarzysko pociągów)
źródło ilustracji: http://www.stacjafilipa.pl/wp-content/uploads/2015/10/1154b.jpg
źródło ilustracji: http://amusedobserver.com/wp-content/uploads/2015/03/DSC02322.jpg
13. Cmentarzysko samolotów na pustyni Arizony, gdzie w długich szeregach są poustawiane te wycofane z aktywnej służby (przeważnie są rezerwuarem części zamiennych).
źródło ilustracji: http://r-scale-32.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/afe434653a898da20044041262b3ac74/35fcf9ca-6298-11e4-81a5-0025b511226e.jpg?type=1&srcmode=0&srcx=1/1&srcy=47/50&srcw=1/1&srch=17/20&dstw=640&dsth=360&quality=80
14. Kościół Mumii – La Chiesa dei Morti we włoskim miasteczku Urbania wybudowany w 1833 roku – zasłynął dzięki kuriozalnemu fenomenowi, mianowicie następuje tam naturalna mumifikacja ciał (prawdopodobnie dzięki obecności specyficznego rodzaju grzybów wchłaniających wilgoć).
źródło ilustracji: https://lh6.googleusercontent.com/-Cz2O7BPmWMc/TrQy78KuUSI/AAAAAAAAJzY/L0dWElF7VH4/s640/DSC_2081-HDR%2525281%252529.jpg
15. Paryskie Katakumby, a więc ciągnące się pod miastem tunele dawnej kopalni wapieni, których ściany są wyłożone ludzkimi kośćmi oraz czaszkami (w okresie rewolucji francuskiej, gdy zabrakło miejsc na cmentarzach, z powodów sanitarnych, zdecydowano się przenieść tam szczątki mieszkańców dzielnicy Les Halles).
źródło ilustracji: http://napietnowany.cba.pl/jako-w-piekle-tak-i-na-ziemi-czyli-paryska-brama-piekiel/
16. „Szklarniany” cmentarz w Saint-Paul de Vence; tam, nad większością grobów są wzniesione niewielkie „szklarnie”, mające chronić je przed deszczem i ptasimi odchodami.
źródło ilustracji: http://static1.iwoman.pl/i/art/83/art251475.JPG
17. Irańskie Wieże Milczenia, na których szczycie, na pożarcie sępom, pozostawiało się zwłoki; pozostałe szczątki wrzucano do specjalnego szybu.
źródło ilustracji: http://kolemsietoczy.pl/wp-content/uploads/2014/10/520tower-of-silence.jpg
18. Wadi-us-Salaam w Iraku, czyli jeden z największych na świecie usypany nagrobkami, które z daleka wyglądają niczym kostki domina (są tu groby myślicieli, głównych postaci politycznych, proroków).
źródło ilustracji: http://lh4.ggpht.com/-8Iy7-bIxgDE/UZMtoe2HG1I/AAAAAAAAofU/Ut5-guOxcbI/wadi-us-salaam-5%25255B2%25255D.jpg?imgmax=800
19. Small River Cementery No.5 w Chinach, ulokowany na środku pustyni, przypominający coś w rodzaju łódek z palami/wiosłami wbitymi w podłoże
źródło ilustracji: http://images.mentalfloss.com/sites/default/files/cemetery_13.jpg
20. Stepowe pamirskie cmentarze, wtapiające się w rozległy krajobraz: skromne, bez jakiejkolwiek roślinności, wymyślnych nagrobków, zdobień (wyjątkiem są te mieszczące mędrców oraz pustelników, bowiem są przyozdobione rogami owcy Marco Polo), daleko za ludzkimi osadami, odwiedzane tylko po to, by złożyć ciało zmarłego – I TO JEST MÓJ FAWORYT, pokazujący, że nie ważne jak, ale kogo, uświadamiający, że te złote litery, kute z drogocennych kruszców płyty, kryształowe wazony, cudaczne znicze i wielobarwne kwiaty są warte najszczerszego śmiechu, bo tam każdy równy, a te ozdóbki mają znaczenie dla rodziny, nie dla zmarłego (jasne, że nie chodzi o to, by grób zdeptać i sponiewierać, ale po co te wydziwy dla zmarłych, jak można owe finanse na bardziej szlachetny cel dla żywych przekazać; siła zmarłych tkwi w naszej pamięci)
źródło ilustracji: http://kolemsietoczy.pl/wp-content/uploads/2014/10/cmentarze-w-Azji-%C5%9Arodkowej-1024×682.jpg
21. Wesoły cmentarz mieszkańców wsi Sapanta, w północnej Rumunii, gdzie nad grobami wznoszą się wręcz bajeczne nagrobki wykonane z drewna i prezentujące scenki z życia zmarłych (co lubili jeść, jakie mieli hobby, jakie wykonywali zawody) lub okoliczności ich śmierci, opatrzone dowcipnymi, rymowanymi epitafiami, napominającymi bliskich, by zrezygnowali z opłakiwania – inicjatorem był tutejszy cieśla: Ioan Stan Patras (z kolei w Ghanie tworzy się zabawne, kiczowate trumny, obrazujące byt czy zamiłowania nieboszczyka, na przykład fan coca-coli jest pochowany w jej butelce, a rybak w rekinie).
źródło ilustracji: http://static.lovetotravel.pl/galery/th/th1_7433_sapanta2.jpg
źródło ilustracji: http://kolemsietoczy.pl/wp-content/uploads/2014/10/weirdest_coffins_12.jpg