Kruche babeczki kakaowe z budyniem o smaku czekoladowym

Czekolada pochodzi z Ameryki Południowej – ojczyzny kakaowca, z którego otrzymuje się główny składnik czekolady, a więc kakao. Z momentem odkrycia przez Krzysztofa Kolumba Ameryki przywędrowała do Europy (początkowo zagościła na hiszpańskim dworze). Do dnia dzisiejszego podlega wielu modyfikacjom, jest ulepszana, łączona z rozmaitymi, coraz dziwniejszymi dodatkami (żelki, popcorn, wasabi, chilli, sól, jarzębina, karmelizowany bekon, słona lukrecja, płatki róż, różowy pieprz), aczkolwiek utrzymuje się główny podział na: mleczną, białą, gorzką i deserową. Ponoć najlepsza jest produkowana w Belgii, Austrii oraz Szwajcarii.

Nie wszystkie słodycze mają szkodliwe działanie, i właśnie czekolada do takich należy – oczywiście spożywana w umiarkowanych ilościach. Najzdrowsza jest gorzka (czyli ta, która zawiera powyżej 70% kakao), nie zawierająca syropu glukozowo-fruktozowego (bardziej zdradziecki niż cukier – spożywanie go prowadzi zarówno do otyłości, jak i cukrzycy).

Czekolada zawiera witaminy: A, B1, B2, B3, D, E, PP, magnez, żelazo, cynk, wapń, teobrominę, kofeinę, flawonoidy i fenylotylaminę.

Ma korzystny wpływ na pamięć (hamuje rozwój demencji i zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera), neutralizuje działanie wolnych rodników, podnosi odporność organizmu, obniża ryzyko zawałów serca oraz udarów mózgu, wzmacnia układ krwionośny, uelastycznia ściany tętnic, działa przeciwzakrzepowo, usprawnia pracę nerek i funkcjonowanie mięśni, chroni skórę przed promieniami ultrafioletowymi, poprawia nastrój, co więcej pomaga schudnąć (spowalnia trawienie i wywołuje uczucie sytości, dzięki czemu później odczuwa się głód), jest również wykorzystywana jako kosmetyk (kremy, żele peelingi, olejki, balsamy, maseczki, pomadki, podkłady do makijażu, odżywki): oczyszcza skórę z toksyn, nawilża ją, regeneruje, działa wyszczuplająco, antycellulitowo, przyspiesza zmniejszanie obrzęków.

Niestety jej nadmierne spożycie ma też swoje wady: powoduje uzależnienie, podnosi cholesterol (zawiera nasycone kwasy tłuszczowe), mieści w sobie substancje uczulające (kakao, mleko, pszenica, orzechy), odpowiada za ubytki w szkliwie zębów i próchnicę, rozregulowanie pracy trzustki oraz otyłość (spora ilość białego cukru).

Niektórzy naukowcy mówią, by spożywać kilka kostek czekolady tygodniowo, inni napomykają o 1-2 tabliczkach – to chyba należy wypróbować na własnym organizmie.

Nawiązując do powyższego, dzisiaj propozycja na kolejny mini wypiek – czekoladowy, choć niekoniecznie z tej zdrowszej, gorzkiej odmiany (chyba, że samodzielnie wykona się budyń z gorzkiej czekolady a na nim zamiast cukierków umieści się czekoladowe wiórki). Tym razem są to urocze, niewielkie babeczki; kruche kakaowe ciasto, wypełnione czekoladowym budyniem – całość zwieńczona fragmentami czekoladowych cukierków; u mnie Bajeczny, Bałamutka i Liryk – z Mieszanki Wedlowskiej.

Przepis na kruche babeczki kakaowe z budyniem czekoladowym (25 sztuk) (Przepis na ciasto pochodzi z Moich Wypieków od Pani Doroty)

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej (odjąć 3 łyżki i zastąpić gorzkim kakao)
  • 1/3 szklanki cukru pudru
  • 200 g schłodzonego masła
  • 2 żółtka

Dodatkowo:

  • budyń o smaku czekoladowym
  • 1 szklanka mleka
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka masła
  • kilka czekoladowych cukierków (Michałki, Trufle, Mieszanka Wedlowska)

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki połączyć, zagnieść z nich ciasto. Uformować kulę, owinąć folią spożywczą – schłodzić w lodówce około 30 minut.

Z ciasta odrywać nieduże fragmenty, rozwałkować, po czym wylepić foremki do babeczek.

Piec 10 minut, w temperaturze 200 °C.

Budyń zagotować w 1 szklance mleka (musi być mniej, by był gęstszy) z cukrem oraz masłem – wystudzić.

Chłodne babeczki wyciągać z foremek (inaczej mogą się pokruszyć), wypełnić budyniem, przyozdobić kawałkami cukierków.

* można wykonać masę budyniową (budyń zmiksować z masłem)

Dla zainteresowanych przepis na domowy budyń czekoladowy (od Nigelli Lawson):

Składniki:

  • 250 ml pełnego mleka
  • 125 ml śmietany kremówki
  • 60 g cukru pudru
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 35 g gorzkiego kakao
  • 2 łyżki gorącej wody
  • 1 łyżeczka aromatu waniliowego
  • 2 żółtka
  • 60 g posiekanej, dobrej jakości gorzkiej czekolady

Sposób przygotowania:

Mleko lekko podgrzać ze śmietaną w rondelku. W osobnej miseczce wymieszać mąkę, przesiane kakao i cukier, dodać 2 łyżki gorącej wody oraz trochę podgrzanego mleka (tyle, by uzyskać gładką pastę, o konsystencji budyniu).

Gotową pastę wlać do gotującej się mieszanki mleka i śmietany, po czym dodać ekstrakt z wanilii, roztrzepane żółtko – wymieszać, cały czas podgrzewając.

Na sam koniec wsypać posiekaną czekoladę – mieszać aż do rozpuszczenia.

*przy tworzeniu tego wpisu wykorzystałam informacje zawarte na stronach: poradnikzdrowie oraz abczdrowie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Babeczki, muffiny, tartaletki, Bez kategorii, Czekoladowe, Przepisy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *