Przepis niby typowo bożonarodzeniowy, ale kto powiedział, że makowce można jeść tylko w grudniu? No nikt – to tylko schematy, które czasem warto przełamywać (wiedzą ci, którzy chcą i mają odwagę). Tu nie tyle odwaga jest potrzebna, co zamiłowanie do maku i wegańskich wypieków; może i odbiegających od tradycyjnych, ale zdrowszych (bez jajek, cukru, białej mąki, mleka i masła) i według mnie znacznie smaczniejszych.
W oryginalnym przepisie była mieszanka skrobi kukurydzianej z mąką ryżową oraz owsianą – ja tę owsianą zamieniłam na kukurydzianą, choć lubię obie, to kiedy za oknem ponuro i dusza smutnawa wymarzył mi się bardziej słoneczny kolor.
Ten makowiec ma cztery główne zalety (a sam w sobie jest ideałem: z tym kruchuteńkim spodem i dość ciężką, wypełnioną bakaliami masą): przepyszny, bezglutenowy, ekologiczny i bardzo szybki w przygotowaniu.
Jeśli nie zostanie zjedzony od razu, to z powodzeniem można go zamrozić, bo to nie ujmuje mu smaku – sprawdzone 😉
Przepis na wegański makowiec w kruchym cieście (forma o wymiarach 20x30cm ) (Przepis pochodzi z bloga: http://www.natchniona.pl/ )
Składniki:
Ciasto:
- 150 g mąki ryżowej
- 150 g mąki kukurydzianej (lub owsianej)
- 50 g skrobi kukurydzianej
- 100 ml oleju orzechowego
- 100 ml syropu klonowego lub z agawy
- 0,5 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
Masa makowa:
- 500 g mielonego suchego maku
- 150 g bakalii (u mnie tylko rozmoczone rodzynki)
- 350 ml waniliowego mleka sojowego
- skórka otarta z 1 ekologicznej pomarańczy
- 1 szklanka syropu z agawy
- ziarenka z 0,5 laski wanilii
Sposób przygotowania:
Składniki na ciasto wymieszać w misce, zagnieść i podzielić na większą oraz mniejszą część. Większą część dokładnie wgnieść na spód blaszki wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia i ponakłuwać widelcem.
Podpiec około 12 minut, w temperaturze 190°C
Na podpieczonym spodzie równomiernie rozprowadzić masę makową (powstałą z połączenia wszystkich powyżej podanych produktów), a na niej rozpłaszczone pozostałe fragmenty ciasta lub ciasteczka wycięte foremkami (u mnie gwiazdki).
Piec około 25-30 minut, w temperaturze 180°C