Przepis na pyszne deserowe ciasto Banoffee Pie, który zrodził się w Anglii z połączenia bananów, karmelu, bitej śmietany oraz maślanych ciasteczek – zresztą sama nazwa na to wskazuje, bo Banoffee to nic innego jak miks słów banan+toffee 😉
Przeglądałam w tym klimacie propozycje na tarty, tartaletki, babeczki, desery w pucharkach, torty, rolady, ale ostatecznie zdecydowałam się na wersję pieczoną, na biszkopcie, ponieważ taka wydaje mi się najbardziej elegancka, gdyż warstwy są bardzo dobrze widoczne i jakoś tak nie tylko cieszy smak, ale i wzrok.
Mięciutki, dość niski biszkopt jest nasączony likierem bananowym (ale może to być też likier karmelowy albo woda zmieszana z cukrem i sokiem wyciśniętym z cytryny), na nim są poukładane pokrojone w plasterki banany, a potem przychodzi pora na aksamitną, gęstą masę kajmakową, maślane herbatniki, słodki kajmak, kremową bitą śmietankę i płatki gorzkiej czekolady (ewentualnie słodkie kakao).
Kroi się pięknie, równiutko, raczej nie powinno być problemów przy pieczeniu, po nałożeniu na siebie tylu warstw wychodzi wysokie, a najlepiej smakuje mocno schłodzone.
Polecam!
Przepis na Banoffee Pie (forma o wymiarach 25×32 cm) (Przepis pochodzi z bloga:http://gotujebolubie.pl/; podaję z moimi delikatnymi zmianami )
Składniki:
Biszkopt:
- 1/3 szklanki mąki pszennej (tortowej)
- 1 pełna łyżka mąki ziemniaczanej
- 1/3 szklanki cukru
- 3 jajka
- 2 łyżki zimnej wody
- 1 łyżka oleju
Masa kajmakowa:
- 500 g serka mascarpone
- 250 ml śmietany 36%
- 3 łyżki kajmaku
Masa śmietanowa:
- 200 serka mascarpone
- 200 ml śmietany 36%
- 2 łyżki cukru pudru
Dodatkowo:
- 3-4 banany
- 1 duże opakowanie maślanych herbatników
- 1 puszka kajmaku
- wiórki z gorzkiej czekolady (może być słodkie kakao)
- likier bananowy (do nasączenia)
- sok z cytryny (do skropienia bananów)
Sposób przygotowania:
Jajka (w całości) ubić z cukrem na jasną, puszystą pianę, potem wlać wodę i olej – zmiksować. Na sam koniec wmieszać obie mąki.
Ciasto przelać do blaszki wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.
Piec około 20-25 minut, w temperaturze 170°C.
Wyjąć. Wystudzić.
Blat biszkoptowy nasączyć likierem bananowym (albo wodą zmieszaną z cukrem i sokiem z cytryny), ciasno poukładać pokrojone i skropione sokiem z cytryny w plasterki banany, na nich równomiernie rozsmarować masę kajmakową (mascarpone, śmietanę i kajmak ubić na sztywno), potem poukładać maślane herbatniki, posmarować je masą kajmakową, wyłożyć kremówkę zmiksowaną z mascarpone oraz cukrem pudrem i z wierzchu obsypać płatkami z gorzkiej czekolady lub słodkim kakao – schłodzić.
Przechowywać w lodówce.