Ostatnio umieściłam tu przepis na sernik na zimno, a dzisiaj dla odmiany taki pieczony, ale wcale nie bardziej skomplikowany, choć na pierwszy rzut oka może się taki wydawać – nic bardziej mylnego, bo naprawdę nie jest pracochłonny, choć tak wygląda i właśnie w tym jego magia, ponieważ na stole prezentuje się wytwornie niczym tort (zresztą i taka jest jego zamienna nazwa: tort mediolański): pomiędzy warstwami kruchego ciasta znajduje się gęsta konfitura (u mnie z czarnego bzu), na niej warstwa serowa, a jeszcze na niej kruche ślimaczki wypełnione konfiturą i oprószone cukrem pudrem.
Magia tkwi nie tylko w wyglądzie, lecz także w super przyjemnym smaku: ciasto jest delikatne, kruchuteńkie, maślane, konfitura kwaśna i soczysta, a masa serowa tak cudownie kremowa i aksamitna – rozpływa się w ustach.
Sernik jest wysoki, jednak przy tym stabilny, bo pięknie, równiutko się kroi.
To pyszny, subtelny, warstwowy, efektowny oraz fantazyjny wypiek – idealny na wszelkiego rodzaju uroczystości, ale do popołudniowej kawy też, bo czemu nie? 😉
Przepis na sernik mediolański (z roladkami) (tortownica o średnicy 24 cm) (Przepis pochodzi z bloga :https://kolorowyprzepisownik.pl/; podaję proporcje, z których ja upiekłam )
Składniki:
Kruche ciasto (spód i wierzch):
- 750 g mąki pszennej (tortowej)
- 1,5 szklanki cukru pudru
- 300 g zimnego masła
- 4 średnie jajka
- 4 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa serowa:
- 500 g twarogu półtłustego (trzykrotnie zmielonego)
- 2 średnie jajka
- 1/3 szklanki cukru
- 2 łyżki gęstego serka o smaku waniliowym
- 1 budyń o smaku śmietankowym (proszek)
Dodatkowo:
- 1 słoik gęstej, kwaśnej konfitury (ja użyłam z czarnego bzu, ale może być również z czarnej porzeczki, wiśni, śliwek czy aronii)
- cukier puder (do oprószenia)
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki na ciasto zagnieść i podzielić na 3 równe części. Pierwszą wylepić wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia formę, posmarować połową konfitury (brzegi zostawić suche), przykryć drugą częścią rozwałkowanego ciasta, dokładnie sklejając brzegi i podpiec około 20-25 minut, w temperaturze 180°C (wstawiać do nagrzanego piekarnika).
Na podpieczony spód wyłożyć masę serową (wystarczy zmiksować wszystkie składniki) i podpiec przez około 35 minut.
Następnie, na podpieczonym wierzchu sernika, ściśle poukładać roladki wykonane z trzeciej części ciasta: ciasto rozwałkować na prostokąt, posmarować pozostałą konfiturą, zwinąć jak naleśnika i pokroić na 1,5 cm kawałki.
Piec jeszcze około 30 minut, w temperaturze 180°C.
Po upieczeniu trzymać ciasto przez 20 minut w uchylonym piekarniku, a po tym czasie wyłożyć i wystudzić.
Wierzch wystudzonego sernika oprószyć cukrem pudrem.
Przechowywać w lodówce.