Za oknem niebo płacze deszczem, tworząc ludziom zasłonę, tuszującą łzy niemożliwej do ukojenia rozpaczy. Tendencyjny Los tasuje karty, rozdając nierówno: Ty jesteś ładny i mądry, to bądź jeszcze zdrowy, bogaty i szczęśliwy, zaś Ciebie nie tylko pozbawię urody, rozumu i dostatku, ale też chorobę zrzucę na barki i wstrętną rodziną obdarzę – tak dla zachowania harmonii. Ptaki padają zatrute ziarnami znikczemniałych, poganiane wrzaskiem psy uciekają z podkulonymi ogonami, ślimaki z potłuczonymi skorupkami kończą swój żywot na miejskim chodniku. Wiatr wieje nie w tę stronę, podmokły od niedoli grunt zapada się pod zwiotczałymi nogami, które do dalszego pochodu motywuje serce wypełnione wspomnieniami, żalem, protestem, gniewem, ale miłością szczerą i najsilniejszą, co nakazuje zacisnąć zęby i ułożyć je w kształcie pokrzepiającego uśmiechu.
Dla kontrastu do rozlanej w dzisiejszym krajobrazie szarości, wiosenna tarta, usiana kolorowymi owocami: jest naprawdę krucha, maślana, z aksamitnym migdałowym kremem, przełamanym kwaskowo-słodkimi truskawkami, cierpkimi borówkami i kapryśnym kiwi, którego zieleń łudzi nadzieją na wszystko.
Przepis na Tartę z kremem migdałowym i owocami (forma na tartę o średnicy 25 cm) (Przepis na ciasto pochodzi z bloga: http://zjemto.blox.pl/html, a na krem migdałowy z Moich Wypieków od Pani Doroty)
Składniki:
Ciasto:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżki cukru pudru
- 250 g zimnego masła
- 5 żółtek
Krem migdałowy:
- 20 g mąki pszennej (tortowej)
- 20 g mąki ziemniaczanej
- 450 ml mleka
- 120 g cukru
- 6 żółtek
- 100 g masła
- 2 łyżeczki aromatu migdałowego
Dodatkowo:
- truskawki
- borówki
- kiwi
- płatki migdałów
Sposób przygotowania:
Ciasto:
Mąkę, cukier puder, żółtka oraz masło zagnieść. Z powstałego ciasto uformować kulę, zawinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce ok. 20-30 minut.
Po upływie wskazanego czasu ciasto rozwałkować, wyłożyć nim, uprzednio wysmarowaną masłem i oprószoną mąką, formę do tarty (koniecznie trzeba rozwałkować, bo jeśli się ręcznie wyklei, to po upieczeniu ciasto nie wyjdzie z foremek, będzie się kruszyło, łamało).
Piec około 15-20 minut, w temperaturze 180 °C.
Krem migdałowy:
Żółtka utrzeć z cukrem do białości i puszystości, po czym wlać 50 ml mleka, aromat migdałowy, wsypać obie, przesiane, mąki – zmiksować.
Resztę mleka zagotować. Na wrzące mleko wlać masę żółtkową i gotować, dość energicznie mieszając (by nie powstały grudki), aż do uzyskania konsystencji gęstego budyniu. Na sam koniec dodać masło i wymieszać do jego roztopienia.
Wykonanie:
Na wystudzony spód wylać krem migdałowy, poukładać owoce, posypać płatkami migdałów. Schłodzić w lodówce.