Mini ptysie z budyniem waniliowym i konfiturą truskawkową

Ciasto ptysiowe, wbrew pozorom, jest jednym z najprostszych do wykonania. Jego stworzenie opiera się na trzech etapach: zaparzyć, zmiksować, upiec. Generalnie wychodzi i od wieków (ponoć zostało wynalezione w połowie XVI wieku, na dworze Katarzyny Macedońskiej) cieszy się powodzeniem; pyszni się swoim „sowitym” wyglądem, spoczywając leniwie za cukierniczą witryną. Chyba najbardziej popularne są te z potwornie słodką różową pianką, bitą śmietaną lub masą budyniową. Nie są drogie, a na pewno długo pozostawiają po sobie uczucie przesłodzenia.

Moje ptysie są maleńkie, właśnie dlatego, by nie przyczyniły się do „mdlącego samopoczucia”, lecz stanowiły cudowny dodatek do filiżanki gorącej herbaty. Ciasto jest chrupiące, puchate (po przekrojeniu puste w środku – tak, jak powinno), a waniliowy budyń (celowo nie wykonałam masy budyniowej: budyń zmiksowany z masłem, by ptysie były „lżejsze”) w połączeniu z domową konfiturą truskawkową (lekko kwaskową dzięki obecności soku z cytryny) są sercem tego wypieku. Warto spróbować, gdyż robi się naprawdę błyskawicznie, a ciasto nie sprawia żadnych problemów – po upieczeniu cieszy oczy i podniebienia bliskich;)

Przepis na mini ptysie z budyniem waniliowym i konfiturą truskawkową (mi wyszło 20 sztuk) (Przepis pochodzi z Moich Wypieków od Pani Doroty)

Składniki:

Ciasto:

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 125g masła lub margaryny
  • 4 jajka
  • 1 szklanka wody

Dodatkowo:

  • budyń o smaku waniliowym (ilość mleka należy zmniejszyć do połowy, by był gęsty)
  • konfitura o smaku truskawkowym lub dżem truskawkowy
  • cukier puder do oprószenia

Sposób przygotowania:

Wodę wraz z masłem (lub margaryną) zagotować w garnku (z dość grubym dnem), gdy zaczną się gotować wsypać mąkę, po czym energicznie wymieszać (by się nie przypaliło). Ciasto musi uzyskać szklistą, odchodzącą od garnka konsystencję. Wystudzić.

Ostudzoną masę zmiksować (spiralną końcówką lub utrzeć drewnianą łyżką) z jajkami na gładko.

Na blaszkę, wyłożoną papierem do pieczenia, wyciskać (przy pomocy worka cukierniczego, końcówką gwiazdką – tą większą) gwiazdki.

Piec ok. 20-30 minut, w temperaturze 200 °C.

Wystudzić, przekroić, dolną część posmarować konfiturą truskawkową, na to wyłożyć łyżeczkę budyniu waniliowego, przykryć, posypać cukrem pudrem.

DSC06236

DSC06237

DSC06239

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Parzone, Przepisy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *